Europa, NASA

NASA stačí jediné zrnko ledu, aby objevila mimozemský život. Klíčem je revoluční sonda

  • Pod povrchem Jupiterova měsíce bublá obří oceán
  • Je tam život? To zjistí sonda Clipper od NASA

Vědci chtějí na mimozemský svět Europa dopravit robotickou sondu, která se zavrtá hluboko do povrchu a odebere vzorek, který pak odešle zpět na Zemi. Nejnovější výzkum však naznačuje, že informace o možnosti života v oceánech tohoto měsíce by mohlo poskytnout jediné zrnko ledu.


Nepřehlédněte: Vědci zažehli termonukleární explozi uvnitř superpočítače. Může být branou k porozumění vesmíru


Z měsíce Europa tryskají gejzíry vody

Jupiterův měsíc Europa je jedním z mála světů v našem solárním systému, které by mohly potenciálně obsahovat podmínky vhodné pro život. Předchozí výzkumy ukázaly, že se pod jeho vodním ledem nalézá oceán kapalné vody se skalnatým dnem. Planetární vědci však zatím nepotvrdili, zda obsahuje chemikálie potřebné pro život, zejména uhlík.

Pozorování pomocí Hubbleova teleskopu však naznačila, že na jižním pólu měsíce občas dochází k vodním gejzírům tryskajícím z podpovrchového oceánu. Budoucí mise k Europě tak budou moci odebírat a zkoumat vzorky vody z tamního oceánu právě z těchto gejzírů bez nutnosti vrtat do několikakilometrové vrstvy ledu, i když i s tím vědci americké NASA počítají.

„Poprvé jsme ukázali, že i nepatrný zlomek buněčného materiálu lze identifikovat pomocí hmotnostního spektrometru na palubě kosmické sondy,“ uvedl Fabian Klenner z Washingtonské univerzity.

„Naše výsledky nám dávají větší jistotu, že pomocí připravovaných přístrojů budeme schopni odhalit formy života podobné těm na Zemi, o nichž se stále domníváme, že by se mohly vyskytovat na měsících s oceány.“

Enceladus, NASA
Zdroj: NASA

Mise Clipper americké NASA

Tým amerických vědců pro svou studii zvolil jednoduchou bakterii, která simuluje možné formy života v oceánu Europy. Konkrétně použili bakterii Sphingopyxis alaskensis, která se vyskytuje ve vodách Aljašky – dokáže tedy dobře přežít chlad a vystačí si s malým množstvím živin.

Zda je na Europě život – a nebo ne – by měla zjistit připravovaná mise Europa Clipper od NASA, která bude mít za cíl prozkoumat obyvatelnost Jupiterova měsíce. Odpověď na otázku existence možného mimozemského života přinese zařízení SUDA, kterému k tomu bude stačit právě jediné zrnko ledu. V budoucnu se na povrch měsíce podívá i skákající robot SPARROW (česky Vrabec) na plynný pohon. Velký má být asi jako fotbalový míč.

Europa pozornost vědců přitahuje dlouhodobě. Nedávno například vyšlo najevo, že v nitru tohoto velkého Jupiterova měsíce vzniká asi 1000 tun kyslíku každý den. Na Zemi by tato rychlost produkce kyslíku stačila k udržení života zhruba jednoho milionu lidí.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, Science Advances

Total
0
Shares