- Webb je dalekohled budoucnosti
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
Výzkumníci obsluhující Webbův teleskop spatřili v dalekém vesmíru dvojici mladých protohvězd IRAS 2A a IRAS 23385. Ačkoli se kolem nich zatím netvoří žádné planety, objevili něco stejně fascinujícího.
Nepřehlédněte: Jedna z nejstarších hvězd ve vesmíru je náš soused, tvrdí vědci. Objevili ji poblíž Mléčné dráhy
Překvapení pro NASA
Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) rozhodně nezahálí. Zatímco v listopadu loňského roku se podíval hluboko do nitra naší galaxie a spatřil útvary, kterým astronomové stále ještě plně nerozumí, nyní své výkonné přístroje namířil na dvojici mladých protohvězd. A výsledkem jsou zjištění, která vědce překvapila.
Výzkumník Will Rocha z Leidenské univerzity v Nizozemsku se svým týmem zjistil, že protohvězdy IRAS 2A a IRAS 23385 jsou obklopeny molekulami etanolu, čili druhého nejnižšího alkoholu. V chladném prachu kolem těchto hvězd raného stadia Webb objevil i kyselinu octovou, kyselinu mravenčí, která způsobuje bolestivá mravenčí bodnutí, metan, formaldehyd a oxid siřičitý. Bez přehánění se tedy dá říct, že protohvězdy IRAS 2A a IRAS 23385 plavou v opravdovém koktejlu chemických látek.
„Tento objev přispívá k řešení jedné z dlouholetých otázek v astrochemii,“ napsal Rocha v prohlášení. „Jaký je původ složitých organických molekul ve vesmíru? Vznikají v plynné fázi nebo v ledu? Jejich detekce v ledu naznačuje, že chemické reakce v pevné fázi na povrchu chladných prachových zrn mohou vytvářet složité druhy molekul.“
Webb našel ve vesmíru etanol
Vědci se domnívají, že tyto molekuly jsou výsledkem přechodu pevné látky přímo do plynu, aniž by prošly kapalnou fází; tento proces se nazývá sublimace. Jejich nález v ledu rovněž naznačuje, že mohou cestovat kolem galaxií snadněji, než se dosud předpokládalo.
Podle vědců se molekula ledu může snadno dostat do vznikající komety nebo asteroidu, urazit velkou vzdálenost a poté se srazit s formujícími se planetami, což může přinést stavební kameny pro život na místa, kde se mohou uchytit.
„Všechny tyto molekuly se mohou stát součástí komet a planetek a nakonec i nových planetárních systémů, když je ledový materiál při vývoji protohvězdné soustavy transportován dovnitř disku, kde se tvoří planety,“ vysvětlil spoluautor studie Ewine van Dishoeck s tím, že tým vědců z Leidenské univerzity bude obě protohvězdy nadále sledovat.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Astronomy & Astrophysics