- Slunce právě zaskočilo vědce
- Nad jeho povrchem objevili podivný rádiový signál
Vědci z New Jersey Institute of Technology zpozorovali podivný rádiový záblesk podobný polární záři nad jednou ze slunečních skvrn. Tento objev by jim mohl pomoci lépe porozumět našemu Slunci i chování vzdálených hvězd, které produkují podobné rádiové emise, píše server Sci-News.
Nepřehlédněte: Nadkupa galaxií Einasto má hmotnost 26 biliard Sluncí a je velká 360 milionů světelných let
Polární záře nad Sluncem?
„Zaznamenali jsme zvláštní typ dlouhotrvajících polarizovaných rádiových záblesků vycházejících ze sluneční skvrny, které přetrvávají více než týden,“ říká hlavní autor sSijie Yu.
„Je to zcela odlišné od typicky přechodných slunečních rádiových záblesků, které obvykle trvají minuty nebo hodiny. Je to vzrušující objev, který má potenciál změnit naše chápání hvězdných magnetických procesů.“
Rádiový záblesk nad sluneční skvrnou – relativně chladnou, tmavou a magneticky aktivní oblastí na Slunci – byl detekován ve výšce asi 40 000 kilometrů.
Na Zemi a dalších planetách, jako je Jupiter a Saturn, se polární záře na noční obloze třpytí, když jsou sluneční částice zachyceny magnetickým polem planety a přitahovány k pólům, kde se magnetické siločáry sbíhají.
Při urychlování směrem k pólům částice vytvářejí intenzivní rádiové záření o frekvencích kolem několika set kilohertzů a poté narážejí do atomů v atmosféře, což způsobuje polární záře.
Výzkum bude pokračovat
Studie naznačuje, že rádiové záblesky nad sluneční skvrnou zřejmě vznikají srovnatelným způsobem. Na rozdíl od pozemských polárních září však mají mnohem vyšší frekvence – jedná se o stovky tisíc kilohertzů až zhruba milion kilohertzů. „Je to přímý důsledek toho, že magnetické pole sluneční skvrny je tisíckrát silnější než magnetické pole Země,“ vysvětluje Sijie Yu.
„Začínáme skládat dohromady skládanku toho, jak energetické částice a magnetická pole interagují v systému s přítomností dlouhotrvajících hvězdných skvrn, a to nejen na našem Slunci, ale i na hvězdách daleko za naší sluneční soustavou,“ uzavřel spoluautor studie Surajit Mondal
Není jasné, zda rádiové signály ze vzdálených hvězd byly způsobeny stejným procesem jako signály pozorované na Slunci a vědce to zřejmě ani příliš netrápí. Nyní se chtějí zaměřit zejména na archivní data, aby zjistili, zda podobné polární záře na Slunci neproběhly i v minulosti.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Nature Astronomy, Science Alert, Space, Sci-News