- Vědci objevili velmi zajímavou exoplanetu
- Klíčovou otázkou je, zda na ní může existovat život
Planeta vzdálená pouhých 70 světelných let od Země vzbuzuje značnou pozornost. Skupina astronomů ji objevila na základě dat získaných z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Nyní, po bližším prozkoumání, tvrdí, že může být vroucím oceánským světem.
Nepřehlédněte: Za nebývale rychlou rotaci obří rudé hvězdy Betelgeuze může optický klam
Oceánská planeta
Článek o objevu nové exoplanety byl publikován v časopise Astronomy & Astrophysics a podrobně popisuje nález světa, který vědci pojmenovali TOI-270 d. Jedná se o jednu ze tří planet nacházejících se v systému TOI-270 a obíhajících kolem červeného trpaslíka třídy M.
Výzkumníci NASA planetu popisují jako „menší Neptun“, a to kvůli jejímu plynnému složení. Zda skutečně vypadá jako Neptun na obrázku níže, však vůbec není jisté.
Vědci musí počkat na nástupce Jamese Webba
Co tento svět skutečně odlišuje od ostatních exoplanet objevených v systému TOI-270, tak to je chemické složení jeho atmosféry. Astronomové říkají, že by se mohlo jednat o „hyceánskou“ planetu, která je pokryta oceány a má atmosféru bohatou na vodík.
Data z teleskopu Jamese Webba (JWST) naznačují, že oceány na TOI-270 d dosahují teploty až 100 stupňů Celsia. Přesto se někteří astronomové domnívají, že planeta má spíše kamenitý povrch a je zahalena extrémně hustou atmosférou z vodíku a super horké páry.
Je otázkou, zda se někdy dozvíme pravdu. K tomu by bylo zapotřebí vyslat k exoplanetě sondu, čehož lidstvo zatím není schopno. Výzkumníci tak musí počkat na teleskopy nové generace s citlivějšími přístroji.
Dosud bylo objeveno více než 5 500 exoplanet, ale stále není zřejmé, zda některé z nich ukrývají mimozemské formy života. K silným motivacím pro pátrání po planetách mimo náš solární systém patří především touha vědců zjistit, jestli existuje i jinde svět podobný Zemi a zda je v kosmu život.
Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: BGR, Guardian