Kalina, laser

Čína chce postavit elektromagnetické dělo, které dopraví astronauty do vesmíru

  • Jak levně dopravit satelity a astronauty na oběžnou dráhu?
  • Čína si myslí, že to půjde pomocí obřího kanónu
  • NASA od podobného záměru dávno upustila

Vědci celého světa si už několik let lámou hlavu nad tím, jak na oběžnou dráhu Země vynést levně a bezemisně satelity a různé vědecké přístroje. Na způsobu, jak toho dosáhnout, pracují i čínští experti, kteří podle všeho zvažují, že k transportu do kosmu využijí elektromagnetický kanón.


Nepřehlédněte: Za nebývale rychlou rotaci obří rudé hvězdy Betelgeuze může optický klam


Čína chce postavit elektromagnetický systém

Jak uvádí server South China Morning Post, systém „obřího děla“ bude navržen tak, aby zrychlil hypersonické plavidlo na rychlost až 1,6 machu. Jakmile by kosmická loď dosáhla konce dráhy elektromagnetického kanónu, se zapojením svých motorů by mohla akcelerovat až na sedminásobek rychlosti zvuku. Taková je alespoň teorie.

Netřeba připomínat, že jde o velmi ambiciózní plán. Podle SCMP však čínští vědci již aktivně pracují na tom, aby se tato vize stala skutečností. Čína samozřejmě není první zemí, která uvažuje o využití vesmírného děla pro vynášení satelitů a kosmických lodí do vesmíru. 

Nápad pochází z projektu americké armády HARP (High Altitude Research Project) z šedesátých let minulého století. Přibližně v době velmi úspěšných a nákladných misí Apollo vytvořilo dělo HARP rekord, když vystřelilo projektil nad stokilometrovou Kármánovu linii, která je mnohými považována za hranici mezi Zemí a vesmírem.

Později americká agentura zprovoznila ještě vyspělejší variantu SHARP, kdy písmeno „S“ reprezentovalo ambice programu dosáhnout „super“ velkých výšek. Kvůli nedostatku finančních prostředků a spoustě technických překážek však byly oba projekty postupně zrušeny.

NASA
Zdroj: 12019 / Pixabay

SpinLaunch vyvíjí vesmírný prak

Čínští vědci si přesto myslí, že projekt vesmírného kanónu je technicky proveditelný a dostatečně bezpečný, aby cestu do kosmu přežila i lidská posádka, vysvětluje server Futurism.

Výhodnou pozici by asijské velmoci mohly zajistit značné investice do vývoje technologií maglevu. Zda čínský elektromagnetický kanón někdy spatří světlo světa, natož jestli dopraví lidskou posádku ve speciálních plavidlech na oběžnou dráhu, se teprve uvidí.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism

Total
0
Shares