- Betelgeuze leží v souhvězdí Orionu
- Je 1000krát větší než Slunce
- Hvězda rotuje natolik rychle, že to vědce mate
Hvězda Betelgeuze se nachází zhruba 640 světelných let od Země. Je tisíckrát větší než Slunce a asi dvacetkrát hmotnější, a pokud by se nějak ocitla v srdci naší soustavy místo Slunce, její povrch by sahal až někam za oběžnou dráhu Jupiteru. Před několika lety se hovořilo o tom, že možná uvidíme její explozi, protože náhle pohasla. Nyní experty z vědecké komunity zajímá kvůli něčemu jinému.
Nepřehlédněte: Nové Vivo X100 Pro má extrémní výkon a fotí tak, až se tají dech. Je ještě lepší, než se čekalo
Optický klam, domnívají se vědci
Betelgeuze od nás leží dostatečně blízko na to, aby vědci mohli pozorovat, co se děje na jejím povrchu. A to, co nedávno spatřili, je skutečně překvapilo. Dlouhou dobu se domnívali, že hvězda rotuje velmi rychle, což je však na kategorii rudých veleobrů značně neobvyklé.
Astrofyzici z Institutu Maxe Plancka pod vedením doktoranda Jing-Ze Ma proto provedli nová pozorování a nejspíše přišli na to, o co se jedná. Podle jejich studie, kterou otiskl odborný web The Astrophysical Journal Letters, jde o iluzi, kterou vytváří prudce vroucí povrch hvězdy.
Ma a jeho kolegové se domnívají, že bublající povrch je mylně považován za rotaci. Tento omyl tak vede k tomu, že Betelgeuze zdánlivě rotuje rychleji, než by u tak obrovské hvězdy mělo být možné.
Povrch červených veleobrů by se měl neustále měnit, ale v simulovaných scénářích se pohyboval mimo běžný rámec – rotoval rychlostí asi 30 kilometrů za sekundu. Simulace naznačují, že scénář vroucí plazmy vysvětluje zjevnou rychlou rotaci hvězdy asi v 90 % modelovaných scénářů.
K pochopení toho, zda tomu tak je, musí vědci provést další výpočty. Nyní proto analyzují data získaná pomocí soustavy teleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
Jednou exploduje a změní se v supernovu
Betelgeuze je dnes sedmou nejjasnější známou hvězdou ve vesmíru, což ve vědecké komunitě vyvolává spekulace, že ve vzdálenější budoucnosti exploduje a promění se v supernovu.
A protože od nás leží ve vzdálenosti 640 světelných let, což v galaktickém měřítku je možné považovat za těsné sousedství, případná exploze by měla vliv i na Zemi. Zhroucení hvězdy doprovodí superexploze, která bude v řádech desítek milionů mnohem jasnější, než naše Slunce.
Půjde o tak intenzivní zdroj světla, že se noc na Zemi změní na den po dobu několika týdnů. Pak začne vše postupně blednout a nakonec nebude „druhé Slunce“ vůbec vidět.
Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: IFLScience, The Astrophysical Journal Letters