Škola, tabule

Američtí vědci spočítali číslo pí na rekordních 105 bilionů desetinných míst

  • V USA stanovili rekord ve výpočtu čísla pí
  • Nově má 105 bilionů číslic

Hodnota pí, nazývaného také Ludolfovo číslo, byla vypočtena na novou rekordní délku. Nově má 105 bilionů číslic, upozornil odborný server Live Science. Rekordu se podařilo dosáhnout americké softwarové společnosti Solidigm.


Nepřehlédněte: Nová vědecká studie naznačuje, že s naším chápáním vesmíru není něco v pořádku


Pí je nekonečně dlouhé číslo

Ve Spojených státech amerických stanovili rekord ve výpočtu čísla pí, známého též jako Ludolfovo číslo, jehož první číslice jsou 3,14. Nově má 105 bilionů desetinných míst. Výpočet trval 75 dní a spotřeboval jeden milion gigabajtů dat.

Pí je číslo, které udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Jeho první číslice 3,14 jsou celosvětově dobře známé, číslo je však nekonečně dlouhé. Prodloužení známé sekvence číslic u pí je velmi obtížné, protože číslo se neřídí žádným stanoveným modelem. Pí se používá v inženýrství, fyzice či při průzkumech vesmíru.

Odhalení skrytých desetinných míst pí však nemá na matematiku žádný skutečný vliv, protože zásadní výpočty málokdy vyžadují více než několik desítek číslic.

Například vědcům z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) stačí znát prvních 15 desetinných míst čísla pí, aby pochopili většinu vesmíru. Místo toho se výpočet tohoto čísla na jeho nejpřesnější hodnotu již dlouho používá jako měřítko pro testování nových počítačových programů a složitých systémů pro ukládání dat.

USA mají nový světový rekord

Spočítat pí na 105 bilionů desetinných míst je přesto nesmírně působivé. Pro představu, kdybyste toto číslo napsali na papír desetibodovým písmem do jednoho souvislého řádku, bylo by dlouhé asi 3,7 miliardy kilometrů, což v přeneseném slova smyslu znamená vzdálenost od Země až někam mezi Uran a Neptun.

Výpočet, jehož dokončení trvalo přibližně 75 dní, byl proveden na sestavě s 36 výkonnými SSD (solid-state disk), na nichž byl postupně uložen jeden milion gigabajtů dat.

Předchozí rekord měl hodnotu 100 bilionů desetinných míst a jeho držitelem byla rovněž společnost Solidigm. V roce 2021 byl rekord 62,8 bilionu číslic, které vypočítal za 108 dní superpočítač na Univerzitě aplikovaných věd ve švýcarském Grisonu.

Zdroj náhledové fotografie: Dall-E (generováno AI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares