Mléčná dráha

Nová vědecká studie naznačuje, že s naším chápáním vesmíru není něco v pořádku

  • Profesor tvrdí, že vesmír může být dvakrát starší, než jsme si dosud mysleli
  • Ve své studii protahuje dobu vzniku galaxií na 26,7 miliardy let

Studie naznačuje, že vesmír může být starý až 26,7 miliardy let, tedy téměř dvojnásobek obecně přijímaného stáří 13,7 miliardy roků. Nový vědecký model, který vytvořil Rajendra Gupta z Ottawské univerzity v Kanadě, by mohl vysvětlit existenci galaxií vytvořených pouhých 300 milionů let po velkém třesku a navrhnout revidovanou interpretaci kosmologické konstanty. O přelomovém objevu informoval odborný časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.


Nepřehlédněte: Na Marsu objevili obrovskou sopku. Vědci jsou blízko pravdě, zda byl na rudé planetě život


Vesmír může být dvakrát starší, než jsme si mysleli

Podle nové studie, která zpochybňuje převládající kosmologický model, by náš vesmír mohl být dvakrát starší, než se dosud odhaduje a učí ve školách. „Náš nově navržený model protahuje dobu vzniku galaxií o několik miliard let. Takže vesmír by měl být starý 26,7 miliardy let, nikoli 13,7 miliardy let, jak se dříve odhadovalo,“ říká Rajendra Gupta, který vyučuje fyziku na fakultě Ottawské univerzity.

Vědec uvádí, že provedl dodatečné výpočty, které potvrzují, že vesmír ke své existenci nepotřebuje temnou hmotu, což by znamenalo, že je ve skutečností mnohem starší. „Ve standardním kosmologickém modelu je zrychlené rozpínání vesmíru údajně způsobeno temnou energií, ale ve skutečnosti je způsobeno slábnutím přírodních sil při rozpínání, nikoli temnou energií,“ říká.

Guptův výzkum staví astronomy před velké dilema. Buď je třeba stávající modely vývoje galaxií a černých děr upravit, nebo vesmír ve skutečnosti existuje mnohem déle, než si myslíme. Ve skutečnosti Guptova teorie není zcela nová, ale volně vychází z myšlenky klasika astronomie Fritz Zwickyho.

Galaxie, Mléčná dráha
Zdroj: Center for Astrophysics / Harvard & Smithsonian)

Nová fyzika?

Takzvaná Zwickyho teorie unaveného světla ze třicátých let dvacátého století předpokládá, že rudý posuv světla vzdálených galaxií je způsoben postupnou ztrátou energie fotonů na obrovských kosmických vzdálenostech.

Gupta ve svém článku zároveň zohledňuje myšlenku vyvíjejících se „vazebných konstant“, jak předpokládal Paul Dirac. Vazebné konstanty jsou základní fyzikální konstanty, které řídí interakce mezi částicemi. Podle Diraca se tyto konstanty mohly v průběhu času měnit.

Kanadský vědec navíc naznačuje, že je zapotřebí revidovat také další pilíř, na němž stojí moderní fyzika –  tradiční výklad „kosmologické konstanty“.

Prozatím zůstává vesmír starý 13,7 miliardy let a Guptův výzkum zůstává pouze hypotézou. Ostatní vědci však mají nad čím přemýšlet.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Science Alert, The Astrophysical Journal, uottawa

Total
0
Shares
15 komentářů
  1. Vesmír je samozřejmě minimálně dvakrát starší, protože to nejstarší co vidíme je okraj vesmíru generující reliktní záření – CMB, kdy gravitační rázová vlna letěla rychlostí světla na okraj a fotony CMB zpět ( v průměru – protože nejme uprostřed vesmíru). Záleží ale v jakých jednotkách to počítáme, protože čas je naprosto relativní a v minulosti běžel čas větší rychlostí, protože vesmír byl hustší, a to je také hlavní složka rudého posuvu (rozdíl rychlosti běhu času).

    1. Já teda nejsem vědec,a co si myslím může být každýmu jedno,ale vědci pořád omílají pořád dokola stáří vesmíru stáří vesmíru přece nelze určit za prvé je nekonečný vzduchoprázdno a ani se zničeho nemohl vytvořit prostě tady byl a je nemůžeme říct ani jestli tady byl před,protože mi jsme ještě nebyli.

      1. Cítím to podobně.
        Všechny hypotézy a studie jsou dělány člověkem,který má omezený způsob myšlení a hlavně chápání,
        zatím co vesmír je něco tak unikátně odlišného,
        že ho nelze naším limitujícím vědomím asi nikdy obsáhnout,pochopit a poznat.
        Ať kdokoli řekne cokoli,
        může to být jak pitomost,tak pravda.

  2. Jediná konstantní veličina je čas. Byl tu, když ještě vesmír nebyl a poběží dál, až tu tento vesmír nebude, respektive až tu bude jiný vesmír. To co vědci vidí je jen jedna aktivní část celku který není nekonečný. Jen si tak plave ve vyšším systému ..

  3. …Prozatím zůstává vesmír starý 13,7 miliardy let…
    Vesmír je především starý tak jak on sám chce a ne jak mi si tu plánujeme.

  4. Kdyby vědci použili selský rozum zjistili by dávno že tkzv velký třesk je nesmysl popírající jak termodynamický zákon tak i zákon o zachování energie, jak zde již píši déle jak 20let je to přesně naopak a sice celý vesmír se nachází v černé díře kam neustále a dlouho padá temná hmota je jen čas ze kterého kondenzuje odpad v podobě baryonové hmoty se všemi “přírodními” zákony a temná energie je jen setrvačná síla…..

  5. Stačí pouze otočit šipku času a vše začne dávat smysl.

  6. To mi nedělejte! Minulý týden jsem vysvětlil vnukovi, že vesmír je plný temné hmoty (jinak by se galaxie nedržely v současném tvaru) a temné energie (způsobuje zrychlující se rozpínání vesmíru). No a teď budu před ním vypadat jako hlupák.
    Takhle jsem se naposledy ztrapnil, když jsem syny učil nasedat do kajaku …

  7. Opět článek, co se snaží populárně vysvětlit něco, co je prozatím jen matematickou konstrukcí. A vy matematice je možné všechno. I 27 rozměrný nebo 3,5rozměrný prostor. S časem se taky zachází různě. Někde běží pomaleji, někde rychleji. Můj názor je, že s tím hodně zamíchá kvantová teorie gravitace, která ještě obecně přijímaná není. Tím by se odstranily singularity, ale už by tomu nerozuměl vůbec nikdo.

  8. Mi není jasné co je myšleno pojmem vesmír, asi je myšlen tím jen náš vesmír. Měly by se ujasnit pojmy. Náš vesmír zřejmě vzniknul velkým třeskem jak se udává, ovšem to zřejmě probíhá ve skutečném vesmíru celkem běžně, takových vesmírů je celkem jistě nekonečně, jako je logicky vesmír nekonečný. Co se týká času ten je vztažený jen k nějaké hmotě, je tedy docela možné že existuje někde i prázný prostor kde neexistuje hmota ani čas. Potom úvahy o o tom jak je starý celý vesmír je irelevantní. Jedinné logické vysvětlení je že je vesmír nekonečný a pojem času tam neexistuje. Proto se nelze dovědět o existenci dalších vesmírů, možná se někdy něco dozvíme o nejbližším okolí našeho vesmíru ale to bude asi tak všechno.

  9. Chraň nás bytost nejvyšší před amatérskými kosmology ve všech diskuzích.

Comments are closed.