Wolf 1069 b, NASA

Na vzdálené planetě může být život, říká NASA. Je nejpodobnější Zemi

  • Vědci objevili planetu podobnou Zemi
  • Teoreticky by na ní mohl existovat život

Astronomové jásají. Podařilo se jim totiž objevit planetu, na které by mohl existovat život. Mimozemský svět dostal název Kepler-186f, podle teleskopu, který ho objevil. Teď vědci chtějí zkoumat jeho atmosféru a podmínky.


Nepřehlédněte: Nejnebezpečnější virus na světě ovládl počítače v Česku. Krade hesla a lidi nahrává na video!


Planeta podobná Zemi

Sny o nalezení druhé planety, na které by mohl vzniknout život, se možná staly realitou. Vědcům z Institutu SETI v Amesově výzkumném středisku NASA se podařilo objevit ve vesmíru planetu, která by mohla splňovat podmínky pro vznik života podobně jako na Zemi.

Kepler-186f se nachází asi 500 světelných let (jeden světelný rok je takřka 9,5 bilionů kilometrů) od Země v souhvězdí Labutě. Vědce zajímá, protože leží v obyvatelné zóně. Jako obyvatelnou zónu označují astronomové takovou vzdálenost od hvězdy, v níž nepanují ani příliš vysoké, ani příliš nízké teploty na to, aby se tam udržela voda v kapalném stavu.

Kromě mimozemského světa Kepler-186f se ve hvězdném systému ještě nacházejí další 4 planety, které krouží kolem blízké hvězdy – červeného trpaslíka třídy M.

„Známe pouze jednu planetu, na které existuje život – Zemi. Při pátrání po životě mimo naši sluneční soustavu klademe důraz na objevování planet s vlastnostmi, které napodobují vlastnosti Země,“ uvedla Elisa Quintanaová, vědecká pracovnice z Institutu SETI v Amesově výzkumném středisku NASA v Moffett Field v Kalifornii a hlavní autorka článku publikovaného v časopise Science.

„Podle získaných údajů má planeta zhruba jen o deset procent větší průměr než Země. „Toto je první planeta jednoznačně o velikosti Země, která byla nalezena v obyvatelné zóně jiné hvězdy,” zdůraznila Quintanaová.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Exoplanety? Ošidná lovná zvěř

Podle NASA bylo dosud objeveno zhruba 5 500 planet v obyvatelných zónách. Jsou ale vesměs mnohem větší než Země, a není tak možné jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry.

Hledání exoplanet není jednoduché, protože nevydávají žádné vlastní světlo a to, které mohou odrážet od své hvězdy, představuje příliš slabou záři, již většinou překryje vlastní svit jejich hostitelské hvězdy.

Většinu exoplanet, o nichž dosud víme, vědci našli pomocí tranzitní metody, která detekuje planety pomocí sledování pravidelných, nepatrných zastínění hvězdné záře, k nimž dochází, když hvězdu v zorném úhlu od Země mine po oběžné dráze exoplaneta.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA, Science and Nature

Total
0
Shares