Hvězda, Betelgeuze

Vroucí povrch obří hvězdy Betelgeuze vytváří nezvyklou optickou iluzi

  • Betelgeuze leží v souhvězdí Orionu
  • Je 1000krát větší než Slunce
  • Hvězda rotuje natolik rychle, že to vědce mate

Betelgeuze ze souhvězdí Orionu, jedna z nejjasnějších hvězd na obloze, vědce nesmírně zajímá. Před několika lety se hovořilo o tom, že možná uvidíme její explozi. K mimořádnému astronomickému jevu však nakonec nedošlo. Nyní experty zaujala znovu. Nedávná pozorování totiž naznačila, že rotuje mnohem rychleji, než by měla.


Nepřehlédněte: Vědci jsou zmatení. K Zemi se nečekaně obrátila supermasivní černá díra


Optický klam, říkají vědci

Když na konci roku 2019 a na začátku roku 2020 viditelně zeslábla jasná rudá hvězda Betelgeuze ze známého souhvězdí Orion, vědci byli v rozpacích. Mnozí hovořili o blížící se explozi a přeměně v supernovu, ale k vesmírnému divadlu nakonec nedošlo. Nyní astronomy zajímá něco trochu jiného – hvězda rotuje natolik rychle, že to výzkumníky zmátlo.

Astrofyzici z Institutu Maxe Plancka pod vedením doktoranda Jing-Ze Ma jsou záhadě již naštěstí na stopě. Podle nich jde zřejmě o iluzi, kterou vytváří prudce vroucí povrch hvězdy.

Ma a jeho kolegové se domnívají, že bublající povrch hvězdy je mylně považován za rotaci. Tento omyl tak vede k tomu, že Betelgeuze, která se nachází 500 až 600 světelných let od Země, zdánlivě rotuje rychleji, než by u tak obrovské hvězdy mělo být možné.

„Pro většinu lidí jsou hvězdy jen svítícími tečkami na obloze. Naše výsledky znovu zdůrazňují, že hvězdy jako Betelgeuze mají na povrchu tak drastické vroucí pohyby, že je můžeme vidět pomocí teleskopů,“ řekl Ma.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: NASA

 

Betelgeuze jednou exploduje a změní se v supernovu

S průměrem větším než miliarda kilometrů je Betelgeuze více než 1000krát větší než Slunce, což z ní činí jednu z největších hvězd ve známém vesmíru. Kdyby se Slunce a Betelgeuze prohodily a červený veleobr by se ocitl v srdci sluneční soustavy, pohltil by Merkur, Venuši, Zemi a Mars a jeho atmosféra by sahala až k oběžné dráze Jupiteru.

Jako každá jiná hvězda, i Betelgeuze postupně spaluje své palivo. Na jejím povrchu tak zuří mohutné požáry, jež zápasí s gravitací jádra, a přesouvá se dovnitř. Vnější vrstvy se tak hroutí do středu hvězdy a jádro stlačují. Výsledkem tohoto procesu bude jednou nepředstavitelně gigantický výbuch.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. ,,S průměrem větším než miliarda kilometrů je Betelgeuze více než 1000krát větší než Slunce,,. Tady někdo zaostává v matematice, nebo zapomíná, že se jedná o trojrozměrné těleso.

    1. Ano,co se tyce objemu tak slunce 9×10 na17 km krychlovych a Betelgeuze 5,2 x10 na26 . 😉

Comments are closed.