- Mimo sluneční soustavu se ukrývá zajímavá planeta
- Podle vědců je podobná naší Zemi
Astronomové NASA hlásí neobvyklý objev. Podařilo se jim objevit planetu vzdálenou desítky světelných let, na které by mohl existovat život, píše server News Science & Nature.
Nepřehlédněte: Hozená rukavice USA a Rusku: Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď
NASA našla „druhou planetu Zemi“
Sny o nalezení druhé planety, na které by mohl vzniknout život, se možná staly realitou. Vědcům se totiž podařilo objevit ve vesmíru planetu, která by mohla splňovat podmínky pro vznik života podobně jako na Zemi.
Tým astronomů objevil novou planetu poblíž hvězdy Ross 508, vzdálené zhruba 37 světelných let od Země. Nová planeta dostala i své oficiální jméno. Kdo by ale čekal noblesní jméno, jaké dostávají nebeská tělesa ve sluneční soustavě, byl by na omylu. Astronomové ji podle její hvězdy pojmenovali Ross 508b.
Planeta vědce nesmírně zajímá. Vyskytuje se totiž v takzvané obyvatelné zóně, oblasti dostatečně vzdálené od své hvězdy, červeného trpaslíka třídy M, aby nebyla příliš žhavá, ale dostatečně blízko, aby nebyla příliš chladná. V dané oblasti je podle NASA možné, že na povrchu planety existuje voda.
Ross 508b se řadí do kategorie super-Zemí, tedy těles, jež jsou větší než naše domovina, ale nepřesahují desetinásobek její hmotnosti. Svou hvězdu oběhne jednou za 11 dní.
Těleso by mohlo obsahovat život
Pokud má exoplaneta hustou a dostatečně teplou atmosféru, což určí budoucí zkoumání pomocí teleskopu Jamese Webba, mohla by zachytit dostatek tepla pro své zahřátí a na povrchu zanechat kapalnou vodu, říkají vědci.
Druhým dechem však dodávají, že bude hodně záležet na dalších vlastnostech, včetně toho, jak moc je planeta hmotná a zda ji lze klasifikovat i jako „vodní svět“, díky čemuž bude její atmosféra, pokud je přítomna, lépe zjistitelná než u hmotnějšího a hustšího světa, který bude pravděpodobně držet svou atmosféru blíže povrchu.
Dosud bylo objeveno více než 5 500 exoplanet, ale nikdo neví, zda hostí nějakou formu mimozemského života. Všechny vzdálené světy byly nalezeny metodou založenou na tzv. tranzitech, která využívá přechodu nebeského objektu před hvězdou, což má potvrdit existenci objektu.
Metoda se zaměřuje na poklesy v rentgenovém záření, nikoli na světlo hvězdy. Planety či podobná tělesa je tedy obecně možné touto metodou odhalit, když z pohledu ze Země přecházejí (tranzitují) před hvězdou svého systému.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature, Sci-News