Černá díra

Vesmírem se řítí obrovská černá díra. Vědce zmátla tím, že hvězdy nepožírá, ale vytváří

  • Astronomové pozorují neobyčejnou černou díru
  • Řítí se vesmírem s pásem hvězd za zády

Hubbleův vesmírný teleskop objevil v rámci jednoho z nedávných pozorování supermasivní černou díru, která má hmotnost dvaceti milionů Sluncí a řítí se mezigalaktickým prostorem ohromující rychlostí.


Nepřehlédněte: Vybuchl další čínský telefon! V Česku výrobce spokojeně působí řadu let


Vesmírem se řítí černá díra

Nově objevená černá díra se pohybuje tak rychle, že by mohla urazit cestu z Měsíce na Zemi za pouhých 14 minut. A co je možná ještě zajímavější, táhne za sebou pás dlouhý více než 200 000 světelných let, což je zhruba dvojnásobek šířky Mléčné dráhy. Podle všeho je tvořen stlačeným plynem, který aktivně rodí hvězdy, píše server Live Science.

Supermasivní černé díry jsou obvykle známé tím, že pohlcují vše, co jim stojí v cestě. Tato konkrétní černá díra, kterou pozoroval Hubble, však byla vyvržena ze středu galaxie RCP 28 tak prudce, že se pohybuje příliš rychle na to, aby pohlcovala veškerou okolní hmotu.

Astrofyzici se domnívají, že v srdci většiny galaxií ve vesmíru sídlí alespoň jedna supermasivní černá díra. Například v centru Mléčné dráhy se nachází Sagittarius A*, gigantické hladové monstrum. Přesto je vyvržení černé díry z hostitelské galaxie bezprecedentní událostí.

Přestože jsou černé díry neviditelné, astrofyzici mají k dispozici metody, jak jejich přítomnost zjistit, například pomocí tzv. Hawkingova záření. Hlavní autor studie Pieter van Dokkum, profesor fyziky a astronomie na Yaleově univerzitě, vysvětluje: „Domníváme se, že vidíme stopu za černou dírou, kde se plyn ochlazuje a může tvořit hvězdy. Jsme tedy svědky vzniku hvězd za černou dírou.“

Černá díra
Zdroj: NASA

Dvacet milionů Sluncí v pohybu

Pomocí Keckova teleskopu na Havaji jsme zjistili, že tato čára a galaxie jsou propojeny. Z podrobné analýzy tohoto útvaru jsme usoudili, že pozorujeme velmi masivní černou díru, která byla vyvržena z galaxie a zanechala za sebou stopu plynu a nové hvězdy.“

Supermasivní černá díra, jež se pohybuje rychlostí 5,6 milionu kilometrů za hodinu, což je přibližně 4 500krát více než rychlost zvuku, vytváří stopu stlačeného plynu, která je živnou půdou pro vznik nových hvězd. Toto chování je zřejmě výsledkem několikanásobné srážky supermasivních černých děr.

Astronomové předpokládají, že hostitelská galaxie RCP 28 vznikla splynutím dvou menších galaxií, což vedlo k vyvržení černé díry tak prudkou rychlostí.

„Nejpravděpodobnější scénář, který vysvětluje vše, co jsme viděli, je jeho vystřelení, způsobené vzájemným působením tří těles. Když na sebe gravitačně působí tři tělesa o podobné hmotnosti, nevede to zpravidla ke stabilnímu uspořádání, ale ke vzniku dvojhvězdy a vyvržení třetího tělesa,“ uzavírá Pieter van Dokkum.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature, Live Science, arXiv

Total
0
Shares