- Srovnala Čína náskok USA?
- Prý vyvinula mocný softwarový nástroj
Deník South China Morning Post informuje, že čínští vědci vytvořili novou vojenskou sledovací technologii, která může změnit dosavadní pravidla elektronického boje.
Nepřehlédněte: Kompaktní létající auto bude údajně tiché jako roj včel. Zákazníka sveze za cenu běžného taxi
Průlom v oblasti elektronického boje
Podle vedoucího projektu, výzkumníka Jang Kaje, získali Číňané technologii, která dokáže provádět vysokokapacitní živé sledování a analyzovat elektromagnetické spektrum a monitorovat ho v mnohem širším měřítku než kdykoli předtím.
Přelomový softwarový nástroj údajně pokrývá rozsáhlé frekvenční spektrum a zachycuje všechny druhy elektromagnetického vysílání, od rádiového vysílání pro amatéry až po satelitní komunikaci Starlink Elona Muska.
Zjednodušeně řečeno, Čína možná slyší (nebo velmi brzy uslyší) úplně všechno. Z dostupných zpráv vyplývá, že technologie je navíc odolná vůči útokům zvenčí: dokáže udržovat vnitřní komunikaci, a to i v případě, že jsou aktivována výkonná rušící zařízení. Možnosti využití takového softwaru jsou rozsáhlé a v novém věku válčení mohou se mohou ukázat klíčové.
Mezi nejdůležitější vlastnostmi nové technologie patří vysoký výkon a minimální spotřeba energie. To, co bylo dříve považováno za nemožné, kvůli obrovským nárokům na zpracování dat, se nyní stává realitou, píše server GFR.
Srovnala Čína náskok USA?
Civilní zařízení pro sledování počasí v Jihočínském moři nedávno zaznamenala několik podivných poruch. Tyto anomálie vyvolaly mezi vojenskými analytiky spekulace, které naznačují napětí na elektronickém bojišti mezi Čínou a americkým námořnictvem; je možné, že Číňané technologii již otestovali v reálném provozu.
Spojené státy měly vždy navrch, pokud jde o sledování a získávání informací nepřítele s předstihem, což dnes – pokud jsou informace o novém čínském softwaru pravdivé – už nemusí tak docela platit.
Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: GFR, SCMP