Černá díra

Vědci objevili nejjasnější objekt ve vesmíru. Září tak oslnivě jako 500 bilionů našich Sluncí

  • Vědci zkoumají velmi starý kvasar
  • Je nebývale jasný, říkají

Experti objevili nejrychleji rostoucí černou díru, jejíž hmotnost je asi 17 miliardkrát větší než hmotnost Slunce. Podle nově zpracované studie, o které informuje odborný server New Scientist, denně pohlcuje tolik hmoty, kolik se jí nachází v naší sluneční soustavě.


Nepřehlédněte: Dechberoucí podívaná! Nejdetailnější snímek vesmíru se skládá ze 170 milionů fotek


Vesmír je plný překvapení

Mezinárodní tým vědců pod vedením odborníků z Australské národní univerzity (ANU) objevil nejrychleji rostoucí černou díru, jaká kdy byla zaznamenána. Každý den se zvětšuje o ekvivalent jednoho Slunce a její hmotnost je dnes asi 17 miliardkrát vyšší než hmotnost Slunce, podotýká web IFLScience.

„Tento kvasar je tím nejdivočejším místem ve známém vesmíru,“ uvedl vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature Astronomy Christian Wolf. Jak moc jasně kvasary mohou zářit, je otázka, kterou objev objektu J0529-4351 soustavou teleskopů Very Large Telescope Evropské jižní observatoře staví do úplně nového světla.

Wolf pochybuje, že rekordně jasný kvasar někdy něco překoná. Výzkumníci použili spektrometr, aby analyzovali světlo přicházející z J0529-4351 a vypočítali, kolik ho vyprodukoval vířící disk plynu a hmoty v nitru černé díry, který se nazývá akreční disk. A zjistili, že kvasar pohltí ekvivalent 413 Sluncí za rok, tedy více než jedno za den.

Objekt J0529-435 byl poprvé objeven pomocí 2,3metrového teleskopu na observatoři ANU Siding Spring nedaleko Coonabarabranu v Novém Jižním Walesu. Výzkumný tým se poté obrátil na soustavu teleskopů VLT, aby své překvapivé výsledky potvrdil.

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Nejjasnější kvasar

Akreční disky supermasivních černých děr v centrech galaxií činí z kvasarů nejjasnější objekty ve vesmíru. Jediný důvod, proč nedominují naší obloze, je ten, že v naší blízkosti žádný není – nejbližší kvasar se nachází 600 milionů let od Země.

Rekordní kvasar 2157-3602 leží přibližně 12 miliard světelných let od Země. Je tu však něco, co jej odlišuje od ostatních kvasarů – přestože je velmi daleko, lze jej ze Země pozorovat pomocí dalekohledu se středně velkým objektivem. Pouhým okem ho vidět nelze, ale vzhledem k jeho vzdálenosti od naší planety je podle Wolfa působivé, že jej lze spatřit obyčejným hvězdářským dalekohledem.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: IFLScience, New Scientist

Total
0
Shares