Země, TOI 700, exoplaneta

Neviditelná planeta Devět může přepsat učebnice. Objevit ji můžeme už za několik let, říkají vědci

  • Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
  • Vědci možná přišli na způsob, jak její existenci potvrdit

Pokud v naší sluneční soustavě existuje devátá planeta, astronomové jsou odhodláni ji najít a jak sami říkají, možná už tuší, kde by se teoreticky mohla nacházet.


Nepřehlédněte: „Září jako 500 bilionů Sluncí“. Překvapení vědci hlásí, že našli nejjasnější objekt ve vesmíru


Tajemná planeta Devět

Všichni ze základní školy známe planety, které tvoří naši sluneční soustavu. Je tu samozřejmě Země, dále Merkur, Venuše, Mars, Uran, Jupiter, Saturn a Neptun. Celkem jich je tedy osm, ale někteří astronomové se domnívají, že by mohla existovat tajemná devátá planeta, příhodně pojmenovaná jako planeta Devět nebo také Planeta X.

Vědci se poprvé zabývali existencí planety Devět ve studii z roku 2016, která vyšla v časopise The Astronomical Journal. Hypotetickou planetu měli za možné vysvětlení neobvyklých oběžných drah několika extrémních transneptunických objektů (ETNO) – planetek, komet, měsíců a trpasličích planet, které se nacházejí za hranicí 30 astronomických jednotek od Slunce (jedna astronomická jednotka je vzdálenost Země od Slunce).

V článku vyslovili domněnku, že trajektorii těchto ETNO lze nejlépe vysvětlit gravitační silou dosud neobjevené hmoty – tajemné planety Devět. Podle NASA by hypotetická planeta mohla mít hmotnost asi desetkrát větší než Země a jeden úplný oběh kolem Slunce by jí mohl trvat 10 000 až 20 000 pozemských let.

Tým expertů z Kalifornského technologického institutu (Caltech) nyní předložil výsledky výzkumu, který by mohl pomoci zúžit polohu planety Devět. Na základě dat z teleskopu Pan-STARRS1 havajské univerzity se výzkumníkům podařilo vyloučit 78 % míst, která byla dříve uváděna jako návrhy, kde mimozemský svět leží.

Při sdílení svých úvah o tom, proč záhadná planeta nebyla dosud nalezena, tým napsal: „Jednou z možností samozřejmě je, že planeta Devět neexistuje. Takové vysvětlení by však vyžadovalo nová objasnění četných jevů pozorovaných ve vnější sluneční soustavě. Dokud něco takového nebude k dispozici, považujeme planetu Devět nadále za nejpravděpodobnější hypotézu.“

Ačkoli tedy nový výzkum neurčil, kde přesně se planeta Devět nachází, alespoň zúžil oblast hledání, přičemž astronomové se stále domnívají, že mimozemský svět může ležet dále, než se dosud předpokládalo.

Planeta Devět
Zdroj: 0fjd125gk87 / Pixabay

Kde ve vesmíru se nachází?

Micheal Brown, hlavní autor studie, pro odborný server Universe Today uvedl: „Nejznámější je shluk směrů oběžných drah, ale také velké perihelové vzdálenosti mnoha objektů, existence velmi skloněných a dokonce retrográdních objektů a velké množství velmi excentrických oběžných drah, které se protínají uvnitř dráhy Neptunu.“ „Nic z toho by se ve sluneční soustavě nemělo vyskytovat, ale všechny jsou snadno vysvětlitelné jako vliv planety Devět.“

Existuje dobrý důvod, proč astronomové tráví mnoho stovek hodin snahou najít planetu Devět. A to proto, že sluneční soustava, jak ji známe, bez ní moc nedává smysl.

Každý objekt v naší sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Některé se pohybují rychle, jiné pomalu, ale všechny se pohybují podle gravitačních zákonů. Vše, co má hmotnost, má gravitaci a čím je něco těžší, tím větší to má gravitaci.

Problém spočívá v tom, že vědci musí potvrdit, zda jsou jejich předpovědi a modely správné. Jediný způsob, jak to udělat, je tajemnou planetu najít, což se rozhodně snáze řekne, než udělá.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, ESA, CSA, zdroj: Unilad, LiveScience

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Vzdycky to byla Desata planeta, tedy planeta X, rimskych deset. Ale po te, co bylo Pluto degradovano, je z toho devata planeta a to prihodne X uz vubec neni prihodne, uz je to jenom x jako neznama…divne se to cte….devata planeta….ale mozna to prehodnoti a Pluto vrati zpatky mezi planety.

  2. Poslední hypotéza, kterou jsem četla je, že se jedná o černou díru velikosti grapefruitu.

Comments are closed.