Teleskop, James Webb, NASA

Webbův teleskop si opět posvítil na krásu vesmíru. Galaktický vír vypadá jako „temné oko“

  • Americký Národní úřad pro letectví a vesmír zveřejnil další snímek z teleskopu Jamese Webba (JWST)
  • Tentokrát se v bezprecedentní kvalitě můžeme podívat na děsivě vypadající spirální galaxii

Vědci hlásí úžasný objev. Pomocí dalekohledu Jamese Webba se jim podařilo nalézt fialový galaktický vír připomínající podivný portál multivesmíru z Marvelu.


Nepřehlédněte: Neomezený zdroj energie? Vědci ji z vesmíru bezdrátově poslali na Zemi a rozsvítili žárovku


Webb znovu zaostřil

Galaxie se otáčí a mává rukama, víří podobně jako španělská tanečnice. Vědci z americké NASA ji pojmenovali jako NGC 628 a jak je z obrázku patrné, charakterizují ji chladné fialové odstíny.

Neuvěřitelně detailní snímek je důkazem Webbovy dovednosti vidět v infračerveném pásmu, a tedy pozorovat skrz plyn a prach, které zakrývají mnohé z toho, co se děje v některých z nejvzdálenějších míst ve vesmíru.

Snímek galaxie, která se nachází v souhvězdí Ryb a je od Země vzdálená asi 32 milionů světelných let, charakterizuje výrazný fialový nádech. Podle vědců je důsledkem emisí z molekul polycyklických aromatických uhlovodíků.

„Pohled na tuto spirální galaxii z Hubbleova teleskopu nebo pomocí těch nejlepších pozemských dalekohledů neposkytne stejně majestátní pohled, jaký nám nabídl JWST,“ řekl astronom z dánského Niels Bohr Institute Gabriel Brammer, který snímek barevně upravil poté, co ho objevil ve speciálním archivu Barbary A. Mikulski pro vesmírné dalekohledy.

Tomu se v odborné komunitě přezdívá MAST a představuje obrovskou databázi, která obsahuje astronomická pozorování hvězd, planet a galaxií ze šestnácti samostatných vesmírných vědeckých misí NASA, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu a nově i teleskopu Jamese Webba (JWST).

Teleskop Jamese Webba
Zdroj: NASA

Galaxie, která by neměla existovat

Webbův kosmický dalekohled rozhodně nezahálí. Na konci ledna spatřil hvězdnou „továrnu“, kterou vyfotil v zářivých barvách a neuvěřitelných detailech. Před několika dny pak vědci oznámili, že našel galaxii, o níž říkají, že by podle současných vědeckých poznatků vůbec neměla existovat.

PEARLSDG je mimořádná tím, že nemá obvyklé vlastnosti trpasličí galaxie, protože neinteraguje s jinými galaxiemi a také netvoří nové hvězdy. Vědci se proto domnívají, že by se mohlo jednat o vzácný případ tzv. izolované klidové galaxie – galaxie, která přestala produkovat hvězdy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: LADBible, Independent

Total
0
Shares