- Internetová síť spojuje tři města na délce 3 000 kilometrů
- Dokáže přenášet 1,2 terarabitu dat za sekundu
- Výkonem překonává prognózy odborníků
Čína spustila nejrychlejší internet na světě a tamní experti se chlubí, že dokáže přenášet 1,2 terabitu dat za sekundu, což odpovídá přenosu 150 filmů Avatar 2, upozornil server CNN.
Nepřehlédněte: WhatsApp dostane vítanou bezpečnostní funkci. Ochrání před phishingovými podvody
Mimořádný čínský internet
Vzpomínáte na dobu, kdy stahování objemného balíku dát představovalo velké nervy a ke stažení pouhých 100 megabajtů byly zapotřebí hodiny? Nyní je situace mnohem lepší a z hlediska rychlosti internetu lidstvo určitě ušlo velký kus cesty. A zdá se, že do budoucna to bude ještě mnohem lepší.
Čína totiž před několika týdny spustila nejrychlejší internet na světě, který je tak rychlý, že dokáže přenést film jako Avatar 2 150krát za sekundu.
Tři tisíce kilometrů dlouhý optický kabel se táhne téměř po celé délce země a spojuje Peking, Wuchan a Kanton. Ultrarychlý internet je desetkrát rychlejší než v případě ostatních hlavních tras. A jak jsou na tom USA? Ve Spojených státech nedávno modernizovali páteřní internetovou službu Internet2 na 400 gigabitů za sekundu.
Na vývoji nové sítě spolupracovala univerzita Čching-chua, jedna z předních čínských akademických institucí, se společnostmi China Mobile, Huawei a China Education a Research Network (CERNET).
Síť využívá jen čínské technologie
Wu Ťien-pching, děkan Ústavu pro výzkum sítí na univerzitě Tsinghua, uvedl, že nová páteřní síť poskytuje Číně pokročilou technologii pro vybudování ještě rychlejšího internetu.
„Páteřní sítě, jako je ta nová, jsou nezbytné pro rychlý růst průmyslových odvětví založených na datech. FITI je projekt, který vznikal deset let a je nejnovější verzí národní sítě pro vzdělávání a výzkum v Číně, která se stane součástí hlavních internetových spojení přenášejících obrovské množství dat mezi různými internetovými kanály.“
Vědci, kteří na projekt superrychlého internetu dohlíží, v tiskové zprávě uvedli, že systém, včetně softwaru a hardwaru, byl vyroben v Číně a je nezávisle kontrolován. Označili jej také za nejpokročilejší internetovou síť na světě.
V zemi panuje tvrdá cenzura
I když má Čína pravděpodobně nejrychlejší internet na světě, v zemi se uživatelé nadále potýkají s přísnou cenzurou, která omezuje přístup k západním zpravodajským serverům a omezuje diskusi o citlivých tématech.
Čínský „velký firewall“ brání lidem v přístupu na stránky, jako je Facebook, Google, Instagram nebo Wikipedia. Vyhledávače, které v Číně fungují, mají podle zprávy Citizen Lab 66 000 pravidel pro kontrolu přístupu k obsahu, který by mohl být považován za politicky citlivý.
V zemi byla zakázána dokonce i umělá inteligence ChatGPT za to, že generuje odpovědi, které by jinak čínská komunistická strana cenzurovala.
Zdroj náhledové fotografie: Mohamed_hassan / Pixabay, zdroj: CNN