- Jak funguje režim letadlo?
- A co se může stát, když jej v letadle nezapnete
Zná to každý, kdo kdy letěl letadlem. Před vzlétnutím kapitán zahlásí, aby všichni cestující vypnuli své telefony, popřípadě je převedli do režimu letadla a ponechali je tak po celou dobu letu. A vy určitě pokaždé, když v letadle sedíte a někam cestujete, přemýšlíte: Co se stane, když pokyn odmítnu?
Nepřehlédněte: iPhone vypadl z letadla a plachtil k zemi z výšky 5 kilometrů. Nálezce se nemohl přestat divit
Co je režim letadlo?
Zaprvé, proč vůbec kapitán letadla tento pokyn dává? Většina leteckých společností se omezuje na sdělení, že jde o „bezpečnostní opatření“. Skutečný důvod je ten, že smartphone bez letového režimu vyhledává sítě a vysílá signál.
Tyto vlny pak mohou rušit komunikační zařízení pilotů s dispečinkem, což může v krajním případě způsobit bezpečnostní riziko. Mnohem častější problém je, že piloti slyší ve sluchátkách rušivé signály, které jsou nepříjemné.
Režim letadlo dělá prakticky to, že vypne u mobilního telefonu jakoukoliv bezdrátovou komunikaci a není možné připojit se k Wi-Fi ani k mobilnímu signálu – který v takovéto nadmořské výšce stejně není.
Apple dokonce tvrdí, že jeho zařízení umí v letadlovém režimu používat Wi-Fi i Bluetooth, musí být však zapnuta separátně. To je něco, co určitě využijete, pokud si chcete připojit sluchátka, popřípadě se během dlouhých letů připojit k Wi-Fi na palubě.
Zapínat, či nezapínat?
Jak to tedy je s letovým režimem, zapínat či nikoliv? Jako cestující byste určitě vždy měli respektovat pokyny kapitána, tedy rozhodně byste měli aktivovat letový režim. Během letu vám vyhledávání telekomunikačních sítí stejně k ničemu nebude, piloty naopak může rušit.
Nemusíte se však bát, že některý ze spolucestujících letový režim má a kvůli tomu hrozí velké riziko. Podle časopisu Travel and Leisure ještě nikdy nedošlo k leteckému neštěstí, které by bylo způsobeno tím, že telefon neměl aktivní režim letadlo.
Zdroj náhledové fotografie: blende12 / Pixabay, zdroj: Unilad