- Vysoušet telefon v rýži možná nemusí být ten nejlepší nápad
- Společnost Apple před tím majitele iPhonů dokonce varuje
Pokud vám mobil spadne do bazénu, rybníku nebo třeba toalety, nemusí být všem nadějím konec. Mnoho lidí obvykle vezme rýži, nasype ji do mísy a telefon zahrabe někam doprostřed. Možná to ale není ta nejlepší věc, kterou byste měli udělat, upozorňuje Apple.
Nepřehlédněte: K Zemi dorazil ze vzdálenosti 32 milionů kilometrů laserem zakódovaný obrázek, oznámila NASA
Nedávejte iPhone do rýže, píše Apple
Pokud používáte iPhone, možná jste si všimli, že když se namočí – nebo je vystaven vysoké vlhkosti – a připojí se k nabíječce, zobrazí se na jeho displeji dialogové okno s vysvětlením, že v konektoru Lightning nebo USB-C byla zjištěna tekutina. Podle Applu by lidé měli mobil odpojit a nechat ho na stole vyschnout.
Jde o podobnou situaci, jako když si na dovolené lebedíte u bazénu a telefon zničehonic zahlásí, že z důvodu vysokých teplot se nebývale zahřívá. Je to elegantní způsob, jak majitele iPhonů upozornit, aby jednali dříve, než dojde k trvalému poškození jejich zařízení.
O tom, že rýže absorbuje vlhkost a mnohokrát lidem zachránila telefon, když jim spadl do vody, jste už určitě slyšeli. Podle společnosti Apple to však není ta úplně nejlepší věc, kterou by měli udělat. „Nevkládejte iPhone do sáčku s rýží. Drobné částečky rýže by ho mohly poškodit,“ píše výrobce na svých internetových stránkách.
Dále Apple varuje, aby lidé nevysušovali iPhone pomocí externího zdroje tepla nebo pomocí stlačeného vzduchu a nevkládali do konektoru cizí předměty, například vatovou tyčinku nebo papírový ubrousek. Místo toho doporučuje jiné triky, jak telefon vysušit a přitom ho nepoškodit.
Kočičí záchod a instantní rýže
„Nejprve můžete telefonem jemně poklepat o ruku – konektorem dolů – a pokusit se tak uvolnit přebytečnou tekutinu. Nechte iPhone na suchém místě, kde proudí vzduch. Než ho budete znovu nabíjet, počkejte aspoň 30 minut,“ uvádí se v doporučení.
„Pokud se upozornění zobrazí znovu, je v konektoru nebo pod piny kabelu pořád nějaká kapalina. Nechte iPhone aspoň jeden den na suchém místě, kde proudí vzduch. Během této doby ho můžete zkusit znova nabít nebo připojit k doplňku. Úplné vysušení může trvat až 24 hodin. Pokud telefon vyschl, ale stále se nenabíjí, odpojte kabel od adaptéru, odpojte adaptér ze zdi (pokud je to možné) a pak je znovu připojte.“
V průběhu posledních let vzniklo mnoho testů o tom, jak utopený telefon co nejlépe vysušit. Jednu takovou studii zveřejnil i firma Gazelle, která se zaměřila na efektivitu pohlcování vlhkosti jednotlivými materiály, ve kterých by bylo vhodné mobil vysoušet. Vítěz testu byl poměrně překvapivý – nejlépe pohlcoval vlhkost klasický kočičí záchod se silikagelem.
Výzkumníci, podobně jako Apple, doporučují v prvé řadě mobil vyklepat. Na rozdíl od cupertinské firmy však dále lidem radí ho vyfoukat či vysát, popřípadě jej rozšroubovat a základní desku a ostatní el. komponenty opláchnout ideálně alkoholovým čističem (například IPou).
Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Apple, The Verge
vysavač
Opět ten nesmysl o tom, že rýže absorbuje vlhkost. Neabsorbuje, naprosto minimálně, skoro vůbec. Ano, v tropech se používala k uchování filmového materiálu v suchu, ale té rýže musely být desítky kilogramů a byla to jediná dostupná věc kterou bylo možno použít. Naložit telefon do rýže je naprosto k ničemu, maximálně se všude dostane rýžový prach.
Naložit telefon do rýže je to samé, jako nechat ho vyschnout – obvykle to znamená likvidaci. Pokud se jedná o slanou vodu, je nutné ho okamžitě rozebrat a vyčistit, u sladké ideálně to samé. Nejdůležitější je rychlé vysušení – trouba na 50 stupňů, fén, radiátor atd. Voda musí pryč rychle. Když se to nechá několik dní, začne koroze.