planeta, NASA

Astronomové NASA objevili novou super-Zemi. Planeta by mohla být obyvatelná, říkají

  • Američtí astronomové objevili novou planetu typu super-Země
  • Těleso by mohlo obsahovat život podobný našemu

Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) si připisuje další úspěch. Pomohl identifikovat exoplanetu – planetu mimo sluneční soustavu – s označením TOI-715 b, která obíhá v obyvatelné zóně svou hvězdu 137 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Majitelé Samsungu Galaxy S24 Ultra si stěžují na zelené pruhy na displeji


Planeta podobná Zemi

Teleskop TESS pátrající po exoplanetách pomohl kolem vzdálené mateřské hvězdy odhalit dvě nové exoplanety. Avšak právě TOI-715 b jakožto „super-Země“ by mohla být teoreticky obyvatelná.

Vyskytuje se totiž v takzvané obyvatelné zóně, oblasti dostatečně vzdálené od své hvězdy, červeného trpaslíka třídy M, aby nebyla příliš žhavá, ale dostatečně blízko, aby nebyla příliš chladná. V dané oblasti je podle NASA možné, že na povrchu planety existuje voda.

„Pokud má TOI-715 b hustou a dostatečně teplou atmosféru, což určí budoucí zkoumání pomocí teleskopu Jamese Webba, mohla by exoplaneta zachytit dostatek tepla pro své zahřátí a na povrchu zanechat kapalnou vodu,“ říká Georgina Dransfieldová ze School of Physics & Astronomy na Birminghamské univerzitě. „TOI-715 b se připojuje k seznamu planet v obyvatelné zóně, které by mohly být podrobněji zkoumány, možná i kvůli známkám atmosféry.“

Vědci přiznávají, že bude hodně záležet na dalších vlastnostech planety, včetně toho, jak je hmotná a zda ji lze klasifikovat i jako „vodní svět“, díky čemuž bude její atmosféra, pokud je přítomna, lépe zjistitelná než u hmotnějšího a hustšího světa, který bude pravděpodobně držet svou atmosféru blíže povrchu.

Hvězda, planeta
Zdroj: NASA

Těleso by mohlo obsahovat život

Dosud bylo objeveno více než 5 500 exoplanet, ale nikdo neví, zda hostí nějakou formu mimozemského života. Všechny vzdálené světy byly nalezeny metodou založenou na tzv. tranzitech, která využívá přechodu nebeského objektu před hvězdou, což má potvrdit existenci objektu.

Metoda se zaměřuje na poklesy v rentgenovém záření, nikoli na světlo hvězdy. Planety či podobná tělesa je tedy obecně možné touto metodou odhalit, když z pohledu ze Země přecházejí (tranzitují) před hvězdou svého systému.

K silným motivacím pro pátrání po planetách mimo náš solární systém patří především touha vědců zjistit, jestli existuje i jinde svět podobný Zemi a zda je v kosmu život.

Zdroj náhledové fotografie: 4144132 / Pixabay, zdroj: Science Alert, Universe Today, The Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. To je užasný! Hned zítra balím bágl a letím tam. Kdo fičí se mnou? :0) Ne, fakt. Je to docela smůla, že jsme v tom cestování kosmem tak strašně pomalí. Vždyť i naše nejdéle letící sonda Voyager letí už skoro 50 leta je teprve cca 20 světelných hodin od slunce. To znamená, že k nejbližší hvězdě poletí ještě asi tak 2000let. Ta hvězda ( Proxima Centauri) prý nějaké planety má, ale jestli jsou obyvatelné, či ne, je třeba mně docela fuk. Vám asi taky a našim praprapraprapra……. …. vnukům zrovna tak. Tož můžeme si o životě na exoplanetách nechat aspoň zdát, to nám přece nikdo nemůže zakázat !!! ;0)

  2. Škoda že je tak daleko.
    Kdyby byla bllž,mohli jsme ji zničit dřív.

Comments are closed.