- Skutečně existují cestovatelé v čase?
- 462 let starý obraz podrobuje tuto teorii těžké zkoušce
Pořádný rozruch na sociální síti způsobil obraz z šestnáctého století. Na první pohled na něm není nic neobvyklého, zobrazuje, jak lidé putují krajinou. Když se však podíváte detailněji, všimnete si podivných zvířat – dinosaurů! Problém je, že o jejich existenci se lidstvo dozvědělo až o 300 let později. Podle lidí musel autor malby cestovat v čase. Jak jinak by o nich přece mohl vědět?
Nepřehlédněte: Je iPhone 15 nejhorším iPhonem poslední doby? Zákazníci si to skutečně myslí
Malíř cestující časem?
Cestování v čase je v poslední době oblíbeným tématem jak pro milovníky konspiračních teorií, tak i pro tu konzervativnější část společnosti. Mnozí lidé skutečně věří, že stroj času existuje, že se nejedná o pouhý výmysl. Tyto hlasy se opírají o různé historické záběry, na nichž jsou zachyceni lidé, které ve své době působí velice neobvykle.
Podle serveru IFLScience k dosud neobjasněným záhadám patří i obraz Petera-Bruce Galea z roku 1562, který má ukazovat, že dinosauři žili na Zemi společně s lidmi a ti je používali jako dopravní prostředek (ano, jako ve Flinstoneových).
„300 let předtím, než jsme se o dinosaurech něco dozvěděli, je jeden umělec namaloval na obrazu,“ upozornil na Instagramu uživatel s přezdívkou historyunreal. Jak si záhadu vysvětlit?
Painting: The Suicide of Saul
By Pieter Bruegel the Elder 1562
"Experts" claim that camels were hard to paint because artists of the time didn't know what camels look like. pic.twitter.com/V5R44LsJfu— STILLWELL (@jeff_stillwell) December 5, 2021
Dinosauři na 462 let starém díle?
Za prvé, Peter-Bruce Gale nejenže není autorem obrazu, ale kromě zprávy na sociálních sítích o něm neexistují žádné další informace.
Skutečným autorem obrazu, který má název Saulova sebevražda, je vlámský renesanční malíř Pieter Bruegel starší. Dílo zobrazuje události popsané v Bibli – sebevraždu krále Saula po jeho porážce od Filištínů na hoře Gilboa. Obraz byl skutečně namalován v roce 1562 a zobrazuje jezdce na velkých zvířatech.
Ale nejsou to dinosauři, podle všeho jde o velbloudy. V Bibli jsou jsou tito sudokopytníci skutečně zmiňováni v souvislosti s králem Saulem a je pravděpodobné, že autor je do svého díla záměrně zakomponoval.
Podobnost s dinosaury je daná tím, že mnozí umělci v té době velbloudy nikdy neviděli. Někteří je tak kreslili jako obrovské tvory s dlouhým krkem, zatímco v dílech jiných malířů připomínali obrovské husy s dvěma hrby.
Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: IFLScience