- NASA se plánuje „dotknout“ Slunce
- Parkerova sonda bude čelit neuvěřitelným teplotám
Americká NASA oznámila ambiciózní plán mise ke Slunci. Vesmírné plavidlo hodlá už letos poslat k naší hvězdě blíže než kdykoli v minulosti, aby z její atmosféry odebralo vzorek.
Nepřehlédněte: iPhone už nevládne! Zájem o něj opadá a Apple to bude hodně bolet, tvrdí expert
Parker Solar Probe odebere fragment Slunce
Sonda americké vesmírné agentury Parker Solar Probe, která testuje hranice lidské tvořivosti a výzkumu vesmíru, se připravuje na letošní historické blízké setkání se Sluncem.
Do kosmu družice odstartovala v létě 2018 z floridského mysu Canaveral. Zhruba 7000 kilogramů vážící zařízení podle plánu obíhá Slunce a monitoruje a dokumentuje aktivitu v takzvané sluneční koroně.
Data mají vědcům posloužit k tomu, aby lépe pochopili životní cyklus hvězd. A zároveň také mají pomoci lépe předpovídat mohutné solární erupce a bouře. Družice byla pojmenována po vědci Eugenovi Parkerovi, který je průkopníkem ve zkoumání slunečního větru.
Během nedávného přiblížení ke Slunci sonda stanovila hned dva nové světové rekordy: Vesmírem letěla rychlostí 635 266 kilometrů za hodinu a k žhavé hvězdě se přiblížila na pouhých 7,26 milionu kilometrů – dostala se tedy blíže, než kdykoli předtím obíhala jakákoli družice, uvedla NASA.
Výzkum má objasnit extrémní počasí
Připravovaná mise je však ambicióznější než cokoli předtím. Vědci Národního úřadu pro letectví a vesmír doufají, že jim poskytne informace o tom, proč je koróna mnohonásobně teplejší než povrch Slunce, a lépe tak pochopí fungování hvězd.
Parker Solar Probe, která při svých cestách opakovaně využívá gravitace planety Venuše, proletí kolem Slunce rychlostí 195 kilometrů za sekundu, a přitom bude vzdálená od extrémně žhavého povrchu pouhých 6,1 milionu kilometrů.
Vědci nadcházející misi bez přehánění přirovnávají k prvnímu přistání lidstva na Měsíci, o tak důležitou věc podle nich jde. „V podstatě téměř přistáváme na hvězdě,“ řekl vědecký pracovník Nour Raouafi. „Je to ekvivalent přistání na Měsíci v roce 1969,“ dodal.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Express, Interesting Engineering, NASA
a přistanou v noci