SLIM, JAXA

Japonský modul SLIM na Měsíci ožil a začal pořizovat první fotografie

  • Japonský modul poslal vědcům první snímek
  • Informovala o tom vesmírná agentura JAXA

Japonský modul SLIM, který před jedenácti dny přistál na Měsíci, začal znovu fungovat a vědcům na Zemi poslal první snímky měsíčního povrchu, na kterých je detailně vidět šedý, sutinami pokrytý svět.


Nepřehlédněte: Vědci ve vesmíru vytvoří trojúhelník z družic. Lidstvu pomůže zkoumat objekty, které narušují časoprostor


Výzkum Měsíce

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přestože se přistání zdařilo s přesností na 55 metrů od vytyčeného cíle, což je něco, co dosud nebylo na jiném světě dosaženo, SLIM nefungoval tak, jak měl – jeho solární panely nebyly schopné generovat elektřinu, protože byly otočeny směrem od Slunce. V uplynulých hodinách však na ně začaly dopadat sluneční paprsky a modul získal potřebnou elektrickou energii.

Navzdory mírně dramatickému přistání SLIM dopravil na Měsíc dvě malá robotická vozítka, která provádějí průzkum okolí. Nyní, když je opět zapnuto napájení a lander se nemusí spoléhat na baterie, analyzuje pomocí speciálních aparátů skály ve svém okolí.

Zatím jich bylo identifikoval šest a vědci je pojmenovali podle psích plemen: Toy pudl, Shiba inu, Buldok, Akita inu, Kai ken a Bernardýn. SLIM začal analyzovat horninu Toy pudl pomocí spektroskopie a jakmile úkol dokončí, zaměří se na další měsíční balvany.

SLIM poprvé otevřel oči

Japonská mise na Měsíci je v plném proudu a poté, co lander začal opět fungovat, vesmírná agentura JAXA zveřejnila první snímek sondy na povrchu Měsíce, který pořídilo minivozítko LEV-2 (Sora-Q).

Z fotografie je patrné, že SLIM je po dosednutí otočen o 90° okolo své příčné osy a panely fotovoltaických článků směřují západně. Publikován byl také první snímek pořízený kamerou CAM-PX na landeru ihned po přistání.

V oblasti jižního pólu Měsíce loni úspěšně přistál indický modul Vikrám, zato ruské Luně-25 se přistání nezdařilo. Dopravit svou technologii na Měsíc dokázaly kromě Indie a nyní Japonska už dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

Zdroj náhledové fotografe: se souhlasem JAXA, zdroj: JAXA, IFLScience

Total
0
Shares