LISA, ESA, vesmír

Vědci ve vesmíru vytvoří trojúhelník z družic. Lidstvu pomůže zkoumat objekty, které narušují časoprostor

  • Vědci připravují vesmírnou misi nové generace LISA
  • Slibují detekci objektů, které narušují časoprostor

Evropská vesmírná agentura dala zelenou projektu LISA (Laser Interferometer Space Antenna) – vesmírné observatoři gravitačních vln, která bude detekovat vlnění časoprostoru způsobené srážkami obrovských černých děr v centrech galaxií s jinými hmotnými objekty.


Nepřehlédněte: Vědci NASA objevili planetu s oceány, kde jeden rok trvá pouhých 11 dní


Vědci budou zkoumat gravitační vlny ve vesmíru

LISA se bude skládat ze tří družic, které se budou vznášet v trojúhelníkové formaci 2,5 milionu kilometrů od sebe, přičemž každá sonda ponese 2 redundantní zdroje laserového svazku. Při průchodu gravitační vlny pak dojde ke změnám fází laserových svazků, což umožní zachytit dávné i velmi vzdálené srážky superhmotných černých děr.

„Pomocí laserových paprsků na vzdálenost několika kilometrů mohou pozemní přístroje detekovat gravitační vlny pocházející z událostí, které se týkají objektů hvězdné velikosti – například explozí supernov nebo splynutí hyperhustých hvězd a černých děr o hvězdné hmotnosti. Abychom rozšířili hranice gravitačních studií, musíme se vydat do vesmíru,“ uvedla vedoucí vědecká pracovnice projektu LISA Nora Lützgendorfová.

Podle obecné teorie relativity lze všechny klasické gravitační jevy vysvětlit jako důsledek zakřivení prostoru a času. Každý fyzikální objekt ve svém okolí deformuje prostoročas: mění jeho geometrické vlastnosti, a to tím více, čím větší má hmotnost a energii. Tělesa se proto nepohybují v neměnném euklidovském prostoru s absolutním časem, ale v prostředí, jehož geometrie je zdeformována ostatními objekty.

LISA
Zdroj: ESA

Detekce objektů, které narušují časoprostor

Hardware pro projekt LISA byl poprvé úspěšně otestován ve vesmíru při misi ESA LISA Pathfinder. Ta demonstrovala, že je možné umístit a udržovat testovací hmotu ve stavu beztíže s neskutečnou úrovní přesnosti. A že unikátní měřící zařízení nezbytná pro vlastní misi LISA splňují nejnáročnější požadavky.

„Dle současných představ bude LISA spolupracovat s další nadcházející misí Athena, která bude studovat rentgenové emise vznikající při kolizích černých děr. Nejprve využijeme misi LISA k detekování gravitačních vln. To nám řekne, kam se na obloze máme podívat. Pak přijde ke slovu Athena, abychom mohli pozorovat, jak mohutná kolize ovlivňuje plyn v okolí černých děr,“ dodává Lützgendorfová.

Pokud půjde vše podle plánu, bude mise LISA spuštěna v roce 2035, kdy tři družice do vesmíru vynese nosná raketa Ariane 6.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: Live Science, ESA

Total
0
Shares