- Pod rovníkem Marsu objeveno obrovské ložisko ledu
- Pokud by zmrzlá masa roztála, rudá planeta by byla zaplavena vodou
Planetární vědci se domnívají, že v blízkosti rovníku Marsu našli obrovské ložisko vodního ledu. Téměř před dvěma desetiletími výzkumníci pod útvarem Medusae Fossae (MFF) objevili zvláštní hlubinné usazeniny. Nejnovější údaje naznačují, že tato ložiska jsou mimořádně bohatá na led.
Nepřehlédněte: Obří průšvih! Na internet unikly stovky milionů hesel, hackeři možná mají i vaše údaje
Na Marsu je obrovský rezervoár ledu
„Oblast MFF je tvořena mnoha útvary a má rozlohu přibližně jedné pětiny kontinentálních Spojených států,“ píše server IFLScience. Předpokládá se, že je jedním z největších zdrojů ledu na Marsu a zasahuje až ke kráteru Gale, který zkoumá robotické vozítko NASA Curiosity.
Údaje z družice Mars Express Evropské vesmírné agentury naznačují, že ledu je tam tolik, že kdyby roztál, zatopil by Mars vodou až do hloubky 2,7 metru. To odpovídá množství vody, které se nachází v celém Rudém moři na Zemi.
„Znovu jsme zkoumali MFF a zjistili, že usazeniny jsou ještě silnější, než jsme si mysleli: až 3,7 km,“ řekl Thomas Watters ze Smithsonian Institution v USA, hlavní autor nového výzkumu i původní studie z roku 2007.
„Je vzrušující, že radarová data odpovídají tomu, co vidíme u polárních čepiček Marsu, o nichž víme, že jsou na led velmi bohaté.“
Rudá planeta by se ocitla pod vodou
Podle vědců je oblast MFF tvořena rozsáhlými vrstvami ledu a prachu, které jsou završeny poslední ochrannou vrstvou prachu nebo popela o tloušťce několika set metrů. Právě ta udržuje led chráněný, i když si výzkumníci nejsou jisti, jak ještě dlouho.
„Tato nejnovější analýza zpochybňuje naše chápání formace Medusae Fossae a přináší stejně tolik otázek jako odpovědí,“ uvedl vědec Colin Wilson.
„Kdy se tyto ledové usazeniny vytvořily a jaký byl v té době Mars? Pokud se potvrdí, že se jedná o vodní led, změní tato masivní ložiska naše chápání historie klimatu na Marsu. Jakákoli zásobárna vody by byla fascinujícím cílem pro výzkum.“
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience