- Cestování v čase je stále považováno za nemožné
- Existují ovšem tvrzení, že k němu přesto dochází
- Tyto hlasy se opírají o různé historické záběry
Obraz Umberta Romana Pan Pynchon a osídlení Springfieldu z roku 1937 zřejmě zobrazuje indiánského muže držícího mobilní telefon iPhone. Podle příznivců konspirací je to důkaz cestování v čase.
Nepřehlédněte: Jak dopadne hydraulický lis, když se potká s legendárním telefonem Nokia 3310?
Drží indián v ruce iPhone?
Malba italského umělce Umberta Romana zachycuje zakladatele města v americkém státu Massachusetts Williama Pynchona v obklopení původních obyvatel. Kolonizátor, obchodník a spisovatel žil v letech 1590 až 1662.
Na samotném obrazu by nebylo nic zajímavého, kdyby ovšem mimo jiné nezobrazoval indiána, který si zjevně právě přečetl nepěkný příspěvek na sociální síti. Mnoho lidí žertem naznačilo, že muž ve skutečnosti drží iPhone, přestože toto zařízení bylo vyrobeno až o několik desetiletí později.
Někteří komentují, že podle výrazu v mužově tváři to vypadá, jako kdyby na jeho poslední příspěvek nikdo nereagoval. Jiní naopak vtipkují, že se mu lidé v okolí snaží vzít mobilní telefon, a proto znepokojeně gestikuluje rukou. Umělec však zemřel v roce 1982, tedy čtvrt století předtím, než kdokoli slyšel o iPhonu. Pravda je proto úplně někde jinde.
Brian Anderson v článku na serveru Motherboard dospěl k závěru, že se s největší pravděpodobností jedná o zrcátko, s nímž se tehdy běžně obchodovalo. „Způsob, jakým ho muž drží, pokud se skutečně dívá na svůj vlastní obličej, který se v něm odráží, by určitě dával smysl.“
Cet homme tient-il un #iPhone sur cette peinture murale réalisée en 1937 par le peintre italien Umberto Romano #BackToTheFuture pic.twitter.com/3QEwBWrfzt
— Prodigemobile (@prodigemobile) November 9, 2020
Není to první ani poslední případ, kdy se na uměleckém díle objevuje někdo, kdo zdánlivě používá dnešní technologie. Na jiném díle Umberta Romana se žena dívá na předmět, který by moderním pohledem mohl být iPad nebo jiný tablet. Je důležité poznamenat, že i toto dílo vzniklo několik desetiletí předtím, než se první jablečný tablet skutečně dostal do prodeje.
Má snad na sobě tenisky Adidas?
Podobný rozruch jako pizza na staré fresce vzbudila mumie turkické švadleny. V roce 2016 byly v mongolské jeskyni hluboko v pohoří Altaj nalezeny mumifikované ostatky ženy. Jeskyně se nacházela v nadmořské výšce kolem 2 800 metrů a ostatky tak zůstaly velmi dobře zachovalé.
Společně s mumií se na místě našla také železná konvice, hliněná váza a miska. Debatu na internetu však nevyvolalo tělo, oblečení ani další předměty – byly to velmi povědomé boty. Mnozí si rychle všimli, že vypadají jako klasické bílé tenisky Adidas s červenými nebo černými pruhy.
Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, DailyMail, USA Today, Forbes, Daily Star, Daily Star
Tyhle všechny nesmyslné odkazy na mobil v minulosti a různé jiné krávoviny je fakt už za hranou normálnosti, což snad uměle vyvolávají a tedy zneužívají reklamní agentury.