- Číňané pracují na nové jaderné baterii
- Blíží se konec nabíjení a 50 let energie pro naše mobily?
Blízká se na lepší časy? Skoro to tak vypadá! Čínská společnost Betavolt představila přelomovou jadernou baterii BV100, která slibuje ohromující životnost 50 let. Určena bude pro letecký průmysl, zařízení umělé inteligence, malé drony a roboty. Později najde uplatnění i v chytrých telefonech, které nikdy nebudou potřebovat nabíjet, upozornil server Tom’s Hardware.
Nepřehlédněte: Samsung podporuje olympiádu s Rusy. Přitom volá po „otevřenosti“
Revoluční jaderná baterie
Koupit si elektroniku, kterou nebude třeba nabíjet, by bylo úžasné. Ale předně je důležité zmínit, že BV100 je zatím v pilotní fázi, několik let před sériovou výrobou. Baterie o rozměrech 15 × 15 × 5 mm dnes nabízí skromných 100 mikrowattů při napětí 3 V. V budoucnu tomu bude jinak.
BV100 je postavena na izotopu Nikl-63, který se rozkládá na měď. Baterie je daleko menší a bezpečnější než dřívější analogy a současně má spolehlivě fungovat v teplotním rozsahu od -60 do +120°C.
Společnost Betavolt tvrdí, že její jaderná baterie se velmi liší od energetických článků vyvinutých v 60. letech minulého století vědci ze Spojených států a SSSR. Dřívější jaderné baterie byly velké, nebezpečné a na výrobu finančně nákladné.
Navíc jako radioaktivní zdroj energie používaly plutonium, zatímco BV100 má být pro spotřebitele bezpečná a bez úniku radiace, a to prý ani v extrémních podmínkách, jako je střelba nebo přímé mechanické poškození.
Konec nabíjení?
Jak Betavolt svou revoluční baterii vyrábí? O základních materiálech jsme se již zmínili, ale výše uvedený diagram poskytuje vynikající vysvětlení. Baterie BV100 se kompletuje umístěním 2 mikrony tlustého plátu niklu-63 mezi dva diamantové polovodičové převodníky.
Přestože současná verze BV100 dokáže dodávat energii na úrovni pouhých 100 mikrowattů při napětí 3 voltů, firma plánuje do roku 2025 vytvořit vylepšenou variantu s výkonem 1 watt .
Výzkum a vývoj v této oblasti je stále v raných fázích, komerční využití těchto technologií v mobilních telefonech a jiných běžných zařízeních bude trvat ještě několik let.
Společnost Betavolt ale rozhodně neusíná na vavřínech, již dnes totiž zkoumá izotopy, jako je stroncium-90, promethium-147 a deuterium, s cílem vytvořit baterie s vyšším výkonem a prodlouženou životností, která by mohla dosáhnout až 230 let.
Zdroj: se souhlasem Betavolt, zdroj: Tom’s Hardwar
Takových objevů a článků o úžasných přelomových technologiích jsem už za život potkal vyšší desítky až stovky, z nichž opravdu jen několik spatřilo světlo světa. Do doby uvedení na trh je to jen nepatrná zajímavost, kterou přijímám velmi vlažně.