- Slavný parník Titanic lidi stále fascinuje
- Kam se poděla těla utonulých pasažérů?
Po 111 letech stále existuje spousta záhad a teorií o potopení Titanicu. Rok co rok se objevují nové poznatky o této tragédii, přičemž pokrok při hledání odpovědí na řadu otázek je ztížen obtížnou lokalizací vraku na dně Atlantského oceánu.
Nepřehlédněte: Muž prý na 353 let starém obraze drží iPhone. Malba zmátla i šéfa společnosti Apple
Trup Titanicu se nachází v hloubce přibližně 3 800 metrů a relativně blízko Newfoundlandu a Labradoru u pobřeží Kanady. Postupem času pozůstatky lodi podle očekávání chátrají a předpokládá se, že se nakonec téměř úplně rozpustí kvůli korozivnímu působení slané vody.
Jaké předměty byly nalezeny v blízkosti vraku Titanicu?
Díky četným expedicím víme, že se na dně stále nachází obrovské množství předmětů, včetně pozůstatků osobních věcí obětí. Lahve od vína, boty nebo kufry patří mezi předměty, které jsou rozesety na dně oceánu a připomínají životy, které ukončily ledové vlny Atlantiku.
Většina lidí na Titanicu zahynula poté, co loď 14. dubna 1912 narazila do ledovce. Těla pasažérů však nebyla nikdy nalezena. Nabízí se tak otázka: Kde vlastně jsou?
Těla tam možná někde ještě jsou
Existuje řada teorií, proč se nikdy nenašla. Nejpravděpodobnější je však tato: Přestože cestující ve vodě zemřeli, vesty je nadále nadnášely. Bouře po potopení pravděpodobně rychle smetla těla z místa ztroskotání a mořské proudy je odnesly pryč. Těla uvězněná v samotném vraku pravděpodobně také „zmizela“ díky rybám a dalším organismům.
„Problém, s nímž se musíte vypořádat, spočívá v tom, že v hloubce asi 914 metrů pod hladinou se dostáváte pod takzvanou kompenzační hloubku uhličitanu vápenatého,“ vysvětluje hlubinný badatel Robert Ballard.
Expert upozorňuje, že voda v mořských hlubinách není dostatečně nasycena uhličitanem vápenatým, z něhož se skládají kosti. Jakmile v takové hloubce mořští živočichové zkonzumují lidské maso a obnaží kosti, ty se rozpustí.
John Cassella, forenzní vědec z Atlantic Technological University Sligo v Irsku přesto říká, že i po 111 letech by se v troskách Titanicu, například ve strojovně, kam se nedostala čerstvá voda bohatá na kyslík, mohly nacházet lidské ostatky. Je však nepravděpodobné, že by je tam někdo někdy objevil.
Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: Daily Mail, En.As