- Teleportace Gila Péreze nebyla dodnes vysvětlena
- Ve zlomku vteřiny se muž dostal z Filipín do Mexika
O teleportaci slýcháme hlavně ve science-fiction filmech a povídkách, ale jeden takový případ se podle všeho skutečně stal. Voják španělské koloniální armády ve filipínské Manile byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593.
Nepřehlédněte: Pozor! Telefony s Androidem mají závažnou chybu, týká se i Čechů
Neobjasněná teleportace španělského koloniálního vojáka
Gil Pérez byl španělský voják, který sloužil v prvních letech španělské nadvlády na Filipínách. Jako člen Guardia Civil pracoval pro generálního gubernátora jako palácová stráž. Jednoho dne, v říjnu 1593, byl však sedmý generální gubernátor Gómez Pérez Dasmariñas během výpravy na Moluky zavražděn čínskými piráty.
Dasmariñasova smrt způsobila chaos vzhledem k tomu, že nebylo rozhodnuto o jeho nástupci a o místo se ucházelo několik významných Španělů. V tak napjaté situaci Pérez hlídal palác, když se mu údajně začala točit hlava a cítil se vyčerpaný. Pak se opřel o zeď a na několik vteřin usnul, ale když otevřel oči, s překvapením zjistil, že se nachází na úplně jiném místě.
Když se zeptal náhodného kolemjdoucího, kde se nachází, bylo mu řečeno, že je na náměstí Plaza Mayor (dnes známém jako Zocalo) v Mexico City. Brzy se o Pérezovi díky jeho tvrzení a podivné manilské uniformě dozvěděly stráže v Novém Španělsku. Byl předveden k úřadům, které mu jeho historku nevěřily. Nakonec byl vyslýchán Nejsvětějším inkvizičním tribunálem, ale jediné, co mohl říci na svou obhajobu, bylo, že mu cesta z Manily do Mexika trvala vteřinu.
Ačkoli byl Pérez pochopitelně v šoku, dokázal na všechny dotazy odpovědět velmi podrobně, včetně vraždy Dasmariñase, která byla prokázána až o několik měsíců později, protože se stala teprve předešlé noci.
I když byl místokrál s Pérezovým vysvětlením spokojen, bylo jen otázkou času, než se do věci vložili náboženští představitelé. Byl proto předán Svatému úřadu inkvizice, obecně známému jako španělská inkvizice, k dalšímu výslechu. Z Mexika byl následně převezen do Santo Dominga v Karibiku, kde byl umístěn do vězení za dezerci a za to, že je „služebníkem ďábla“.
Záhadné svědectví nebylo dodnes vysvětleno
Jako loajální voják bral Pérez vše s nadhledem a s úřady spolupracoval. Po nesčetných výsleších se ukázalo, že je oddaným křesťanem, a díky svému příkladnému chování nebyl z ničeho obviněn. Úřady si však nebyly jisté, jak s jeho případem naložit, a tak ho raději nechaly ve vězení, dokud nedospějí k jasnému závěru.
O dva měsíce později dorazila z Filipín do Mexika španělská obchodní loď s pasažéry, kteří dosvědčili, že Pérez skutečně žije v Manile. Jeden muž dokonce uváděl, že ho 23. října 1593 viděl na vlastní oči. A stejně jako Pérez všichni shodně vypověděli, že 23. října došlo k zavraždění guvernéra Gomeze Pereze Dasmarinase čínskými piráty. Díky jejich výpovědím voják byl osvobozen a další lodí poslán zpět do Manily.
Pérezův příběh se od té doby stal legendou. V knihách a příbězích jej vyprávělo několik autorů včetně amerického folkloristy Thomase Allibone Janviera, Washingtona Irvinga, Luise Gonzáleze Obregóna, Gaspara de San Agustína, Antonia de Morga a dokonce i José Rizala.
Ať už je jeho příběh pravdivý, nebo ne, jedná se o fascinující vyprávění, které zůstalo nezměněno po stovky let a mnozí lidé si tak stále pokládají otázku, co se osudného 24. října 1593 skutečně stalo.
Zdroj náhledové fotografie: Darkmoon_Art / Pixabay, zdroj: esquiremag