Počítač, malware, Windows

Zákeřný virus terorizuje počítače v Česku. Otevírá zadní vrátka do Windows

  • Šíří se přes přílohy v e-mailu, varují experti
  • Nebezpečný virus otevírá zadní vrátka do Windows

Největší hrozbou pro operační systém Windows v Česku se stal v listopadu virus Delf.NBX, a to v pětině všech zachycených případů škodlivého kódu. Vyplývá to ze statistiky bezpečnostní společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Vzniká jachta větší než Titanic na jaderný pohon. Vědci na ní budou zachraňovat svět


Nebezpečný virus útočí na PC s Windows

Do čela pravidelné statistiky pro operační systém Windows v České republice se dostal v listopadu překvapivě virus Delf.NBX. Jedná se o škodlivý kód, který napadá jiné programy, infikuje je a vytváří z nich nositele dalšího škodlivého kódu. Napadený program přitom může v zařízení stále fungovat a uživatelé to nemusí útok postřehnout.

„Virus Delf.NBX se dokáže šířit prostřednictvím USB disků, zaznamenávat stisky kláves na klávesnici nebo stahovat a šířit další malware – v tomto případě se dokonce jednalo o v Česku dobře známý spyware Agent Tesla. Virus NBX dokáže odcizit informace o počítači a pořídit snímky obrazovky. Spyware Agent Tesla pak ještě jeho útok rozšiřuje o možnost krádeže dat, typicky uživatelských hesel,“ vysvětluje Martin Jirkal z pražské pobočky společnosti ESET.

Delf.NBX nebyl v listopadu jedinou novou hrozbou pro operační systém Windows v Česku. Bezpečnostní experti v českém prostředí detekovali také malware Agent.RIK. Ten se obvykle šíří jako příloha s příponou .rar, která obsahuje VBS script pro stahování dalších nástrojů k poměrně složitému spuštění škodlivého kódu.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Na české počítače útočil minulý měsíc i spyware Agent Tesla, tentokrát byl zaznamenán v pěti procentech případů. Jde o typického zástupce špionážního spywaru, který se zaměřuje na odcizení hesel. Umí monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje od různých programů – včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook.

Je nebezpečím pro neaktualizované počítače

Bezpečnostní experti doporučují v případě ochrany před pokročilejšími škodlivými kódy vždy využívat kvalitní bezpečnostní programy a ty pravidelně aktualizovat, stejně jako operační systém Windows.

Dále radí, aby uživatelé pro své účty využívali ideálně heslové fráze, tedy heslo v podobě nějaké věty, která se jim bude dobře pamatovat, a zároveň bude toto heslo dostatečně dlouhé a složité.

Ideální je podle nich také vytvářet alespoň 12místná hesla s využitím různých znaků, jako jsou číslice, velká a malá písmena či speciální znaky. 

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares