- Zemi zasáhla ničivá erupce třídy X
- Na mnoha místech nefungovalo rádio
Aktivita Slunce nabírá na obrátkách, což znamená více slunečních skvrn, koronálních děr a dokonce i erupcí. K zatím nejsilnější erupci v současném slunečním cyklu došlo před dvěma dny. Vědci říkají, že se jednalo o nejmohutnější zaznamenanou událost za posledních šest let.
Nepřehlédněte: Telefon starý 4 roky nečekaně explodoval. Baterie ohavně vytlačila zadní kryt
Na Slunci vznikla brutální erupce
Místo erupce se nacházelo nad sluneční skvrnou AR 3514, a přestože ta nebyla přímo obrácena k naší planetě, zasáhla nás extrémní geomagnetická bouře. Sluneční erupce způsobila výpadky rádiového vysílání a podle Centra pro předpověď kosmického počasí (SWPC), které spadá pod Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), šlo o jednu z nejsilnějších erupcí, které kdy byly pozorovány.
Výpadek rádiového vysílání se v té době (14. prosince – pozn. red.) projevil na části planety přivrácené ke Slunci, tedy na celém území amerického kontinentu. Nejsilnější byl nad Jižní Amerikou, ale SWPC hlásí rušení rádiové komunikace i nad Spojenými státy.
„Tyto výpadky mohly vést k dočasnému zhoršení nebo úplné ztrátě vysokofrekvenčních rádiových signálů. Jednalo se o nejsilnější erupci v tomto slunečním cyklu a nejsilnější erupci od 10. září roku 2017, kdy byla pozorována erupce X8.2 v systému GOES-15,“ říkají odborníci.
„Tuto oblast slunečních skvrn budou naši pracovníci SWPC pečlivě sledovat vzhledem k jejímu potenciálu produkovat další silné erupce.“
Aktivita Slunce narůstá
Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.
To, že je sluneční aktivita divočejší a divočejší, je znát už teď. V polovině listopadu zachytily satelity natolik masivní erupci, že narušila i sluneční magnetické pole. Těmto erupcím se odborně říká „výron koronální hmoty“.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience