exoplaneta, HD 110067

Našli skrytý klenot Mléčné dráhy. Šest mimozemských světů je dokonale synchronizováno

  • Sonda objevila šest velmi zajímavých exoplanet
  • Podle všeho jde o mimořádně vzácný případ gravitační rezonance

Vědci nalezli unikátní sluneční soustavu s šesti dokonale synchronizovanými planetami, která se nachází zhruba 100 světelných let od Země. Domnívají se, že tento dokonalý orbitální tanec představuje mimořádně vzácný případ jevu, kterému se říká „gravitační rezonance“.


Nepřehlédněte: Vědci hlásí zásadní průlom. Klíčová molekula pro život mohla vzniknout v hlubokém vesmíru


Dokonale synchronizovaná skupina exoplanet

Každá z šesti nově objevených exoplanet obíhajících kolem oranžového trpaslíka HD 110067 má oběžnou dráhu v souladu se sousedními exoplanetami, což podle vědců z Chicagské univerzity naznačuje, že tento systém funguje relativně nerušeně od svého vzniku před více než miliardou let – je to výjimečný skrytý klenot v Mléčné dráze.

„Domníváme se, že pouze asi jedno procento všech systémů zůstává v rezonanci,“ říká astrofyzik Rafael Luque. „Ukazuje nám to konfiguraci planetárního systému, který přežil nedotčený.“

„Orbitální rezonance nejsou ani neobvyklé, ani neočekávané. Dochází k nim, když dvě tělesa obíhající kolem třetího tělesa na sebe vzájemně gravitačně působí tak, že se jejich oběžné doby vyrovnají. Není to přesně 1:1 –  to se zdá být velmi neobvyklé – ale lze to vyjádřit jako poměr,“ píší vědci ve studii, kterou publikoval časopis Nature.

Například Pluto a Neptun jsou ve vzájemné rezonanci: Pluto vykoná dva oběhy kolem Slunce na každé třioběhy Neptunu; to je rezonance 2:3. A některé Jupiterovy měsíce jsou v rezonančním řetězci. Na každý jeden oběh Ganymeda připadají dva oběhy Europy a čtyři oběhy Io, což je řetězec 1:2:4, známý také jako Laplaceova rezonance. Ale šest exoplanetárních těles v rezonančním řetězci? To je něco opravdu výjimečného.

Skutečný klenot Mléčné dráhy

„Tento objev se stane referenčním systémem pro studium toho, jak subneptuny, nejběžnější typ planet mimo sluneční soustavu, vznikají, vyvíjejí se, z čeho se skládají a zda mají vhodné podmínky pro existenci kapalné vody na svém povrchu,“ dodává Luque.

Neobvyklou formaci exoplanet nalezl satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), který americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil do kosmu před pěti lety. Není bez zajímavosti, že ačkoli byla sonda navržena k pozorování exoplanet, astronomové její data využívají také ke studiu komet, supernov a dvojhvězd a dalších vesmírných objektů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, IE, Live Science

Total
0
Shares