Černá díra

Černá díra jako zdroj energie? Může nahradit baterie a jaderné reaktory, doufají čínští vědci

  • Černá díra místo baterií a reaktorů?
  • Vědci si myslí, že to není nemožné

Černé díry je obecně extrémně obtížné nejen vyfotit, ale také najít, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují totiž hmotu i světlo. Jedná se o tajemné vesmírné kolosy, které obvykle najdeme v centrech galaxií. Jakmile se v jejich síti něco chytne, už není cesty zpět. V průběhu posledních let však vědci přišli na způsob, jak z nich získat trochu energie; alespoň teoreticky. Jinými slovy, podle nového výzkumu můžeme černé díry využívat jako baterie nebo jaderné reaktory. Na téma upozornil server IFLScience.


Nepřehlédněte: Podivná bublina kroužící kolem černé díry Mléčné dráhy každých 76 minut silně pulzuje


Černá díra jako baterie

Ve studii vědci pracovali s tzv. Schwarzschildovou černou dírou, vesmírným monstrem, které nemá elektrický náboj ani úhlový moment – je neutrální a netočí se. „V tomto případě šlo zároveň také o primordiální černou díru. Podle výpočtů vědců by tyto ultrahusté objekty mohly fungovat jako dobíjecí baterie a jaderné reaktory a poskytovat lidstvu energii v rozsahu gigaelektronvoltů.“ píše server Science Alert.

Baterie přeměňuje neelektrickou energii na elektrickou. Jaderný reaktor využívá sílu jaderných reakcí k výrobě energie. A malá černá díra, jak tvrdí vědci Zhan-Feng Maie a Run-Qiu Yanga z Tianjinské univerzity v Číně, by teoreticky mohla dělat obojí.

„Vzhledem k tomu, že černá díra má extrémně silnou gravitační sílu, vyvstává zajímavá otázka: mohli bychom alespoň teoreticky využít gravitační sílu černých děr k výrobě elektrické energie, tj. využít černé díry jako baterie?“ píše se ve studii.

V případě malých černých děr se však vědci potýkají s jedním zásadním problémem – tzv. Hawkingovým zářením. O co jde? Jedná se o tepelné záření černých děr, které v případě malých černých děr může způsobit jejich úplný zánik. Čím menší černá díra je, tím rychleji se hmota Hawkingovým zářením ztrácí. Pokud je dostatečně malá, zcela se vypaří.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

V praxi je nápad neproveditelný

Čínští experti však přišli na to, že by mohli primordiální černou díru nad určitou hmotnost doplnit a dobít tak, aby produkovala elektrickou energii. Podle jejich výpočtů by atomově malá černá díra o hmotnosti 1015 až 1018 kg mohla dosáhnout účinnosti přeměny až 25 %. Pro srovnání, většina komerčně dostupných solárních panelů má účinnost nižší než 23 procent. Experti si také myslí, že černá díra by mohla dosáhnout podobné účinnosti jako jaderný reaktor.

Ve skutečnosti výzkum čínských expertů samozřejmě není něco, co je možné ověřit v praxi. I kdybychom s jistotou věděli, že tam někde jsou (primordiální černé díry existují zatím jen v oblasti teorie), nemohli bychom je zadržet a ovládat. Analýza odborníků z Tianjinské univerzity však otevírá zajímavé podněty k zamyšlení.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: IFLScience, Science Alert

Total
0
Shares