FRB, signál

Do Země narazila částice s extrémní energií. Přilétla z místa, kde je vesmír prázdný

  • Zemi zasáhl extrémní kosmický paprsek
  • Přilétl z nicoty

K Zemi z vesmírné nicoty dorazila částice s neuvěřitelnou energií. Její původ se vzpírá logickému vysvětlení, hlásí američtí vědci.


Nepřehlédněte: Česko zaplavily útočné kampaně, které šíří nebezpečný virus. Podvodníci cílí na telefony s Androidem


Záhadná částice Amaterasu

Částice dostala jméno Amaterasu podle mocné šintoistické bohyně Slunce. Výzkumníci zjistili, že se jednalo o ultra vysokoenergetické kosmické záření (UHECRs) – konkrétně subatomární částici s elektrickým nábojem, která nad skupinou senzorů teleskopické soustavy v Utahu explodovala s energií 244 exaelektronvoltů (EeV), což odpovídá energii tenisového míčku pohybujícího se rychlostí téměř 100 kilometrů za hodinu stlačeného do objektu o velikosti atomu.

„Když jsem poprvé objevil tento vysokoenergetický kosmický paprsek, myslel jsem si, že muselo dojít k omylu, protože vykazoval energetickou úroveň, která neměla v posledních třech desetiletích obdoby,“ říká profesor Tošihiro Fudžii z Metropolitní univerzity v Ósace.

Dosud vědci objevili pouze jednu částici s vyšší energií, a to částici Ó můj bože (v angličtině Oh-My-God particle), která do zemské atmosféry narazila 15. října 1991. Měla energii zhruba 320 exaelektronvoltů, což odpovídá přibližně 50 J (makroskopická energie srovnatelná s kinetickou energií letícího baseballového míčku nebo s celkovou energií mikrobu).

Částice Amaterasu a Ó můj bože vykázaly stamilionkrát větší energii než protony ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC), největším a nejvýkonnějším urychlovači částic na světě. „V obou případech to odpovídá tomu, jako když vám spadne cihla na palec u nohy z výšky pasu, nebo baseballovému míčku v letu,“ píše server IFLScience.

Částice, Amaterasu
Zdroj: Metropolitní univerzita Osaka

Nemají ponětí, odkud přiletěla

Amaterasu se k Zemi přiblížila zhruba po přímce – nic ji neodklonilo – a to je problém, protože na druhém konci není doslova nic. „Částice mají tak vysokou energii, že by neměly být ovlivněny galaktickými a mimogalaktickými magnetickými poli. Měli bychom být schopni ukázat na obloze, odkud pocházejí,“ říká John Matthews z univerzity v Utahu.

„Ale v případě částice Ó můj bože a této nové částice sledujete jejich trajektorii ke zdroji a nenajdete nic dostatečně vysokoenergetického, co by je mohlo vyprodukovat. V tom je právě ta záhada. Co se to sakra děje?“

Amaterasu pochází z oblasti vesmíru označované jako „Místní prázdnota“ (Local Void), která se rozprostírá asi 200 milionů světelných let od Země. Jedná se o oblast, kde se nachází mnohem méně galaxií než ve zbytku místního vesmíru. Částici však něco muselo vyprodukovat.

„Vše nasvědčuje tomu, že obě částice (Amaterasu a Ó můj bože) dorazily z úplně jiných míst. Není to tak, že by existoval jeden záhadný zdroj,“ dodává profesor John Belz. „Mohlo by jít o defekty ve struktuře časoprostoru, o kolidující kosmické struny. Chci říct, že jen plácám bláznivé nápady, které lidi napadají, protože neexistuje konvenční vysvětlení.“

Odkud přiletěla částice Amaterasu je tedy stále záhadou a vědci potřebují čas, aby této záhadě přišli na kloub.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience, Science

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Jestli-že přiletěla ze vzdálenosti 200 milionů světelných let, tak se není čemu divit. Tam kde je teď nicota, muselo něco být. Jinak by přiletělo jenom VELKÉ NIC.

Comments are closed.