- Další důkaz o cestování časem?
- Na 353 let starém obrazu je prý iPhone
Někdo říká, že umění napodobuje život, ale co kdyby dokázalo předpovědět budoucnost? Své o tom ví příznivci nizozemského mistra Pietera de Hoocha, kteří na obrazu z roku 1670 objevili iPhone. 353 let stará malba zobrazuje muže, jak v ruce drží povědomý předmět, a je tak přesvědčivá, že zmátla dokonce i zatvrzelé skeptiky, včetně šéfa společnosti Apple Tima Cooka.
Nepřehlédněte: Spektakulární 5K video Slunce. Zblízka připomíná žhnoucí magickou kouli
Drží v ruce dopis nebo iPhone?
Výjev z 18. století od nizozemského umělce zlatého věku Pietera de Hoocha, vystavený v amsterdamském Rijksmuseu, je tak zvláštní, že příznivcům umění a záhad nedává spát. Na obraze totiž poslíček drží něco, co vypadá jako iPhone, i když tento telefon do roku 2007 neexistoval.
De Hoochova scéna zachycuje ženu sedící na chodbě vedle vdovy, které posel předává dopis. Někteří návštěvníci muzea si však myslí, že psaníčko na obraze vypadá stejně jako chytrý telefon od Applu, což je vede k úvahám, zda de Hooch, který se narodil v roce 1629, nepředpověděl budoucnost, respektive jestli necestoval časem.
Malba „zmátla“ i šéfa Applu Tima Cooka
Když šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook v roce 2016 během své cesty do Amsterdamu obraz v tamním muzeu spatřil, zaujal ho natolik, že poté na tiskové konferenci s humorem řekl: Vždycky jsem si myslel, že vím, kdo vynalezl iPhone, ale teď už si vůbec nejsem jistý.“ „Na jednom z obrazů byl iPhone. Je těžké ho vidět, ale přísahám, že tam je,“ dodal tehdy žertem.
Nejedná se o první malbu, která uživatele zmátla natolik, že začali věřit, že cestování časem je skutečně možné. Na jiném obrazu, který namaloval Umberto Romano, zase vystupuje žena, která hledí na předmět, jenž vypadá jako iPad. Ve stojánku ale nejspíš měla hliněnou destičku, na kterou se psalo před vynálezem papyrusu.
Podobnou senzaci vyvolala scéna z českého seriálu Hledání ztraceného času. V epizodě s názvem Výlety pana duchovního, která byla věnována správci zámku v Žinkovech Vratislavovi Tichému, si lze všimnout tajemné paní, která u ucha drží jakýsi předmět a mluví do něj. Internetoví pátrači si myslí, že film z roku 1937 je důkazem, že cestování v čase je skutečné.
Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: Daily Mail, The Verge