- M87* je zvláštní černá díra, která leží 53 milionů světelných let od Země
- Podle vědců do vesmíru vystřeluje obrovské množství energie
První černá díra, kterou se lidstvu podařilo vyfotit, je ještě zvláštnější, než si vědci mysleli. Do okolí totiž uvolňuje obrovské množství energie o velikosti až desetinásobku Mléčné dráhy. Upozornil na to server Live Science.
Nepřehlédněte: K Zemi znovu doputoval záhadný signál z vesmíru. Jeho energii by vytvářelo 100 miliard Sluncí
Supermasivní černá díra M87*
Záhada, jak mohou černé díry uvolňovat energii do svého okolí, trápí vědce již téměř 50 let. Skupina expertů nyní hlásí, že na tuto hádanku možná konečně našla definitivní odpověď. Podle všeho se ukrývá v gigantických proudech hmoty připomínajících světelné meče, které z jedné z nejmonstróznějších a nejlépe prozkoumaných černých děr ve vesmíru vystřelují do okolí.
Vědci z Princetonské univerzity obrátili svou pozornost k M87* – supermasivní černé díře o hmotnosti odpovídající 6,5 miliardám Sluncí v srdci galaxie Messier 87, která se nachází 53 milionů světelných let od Země.
V roce 2019 se M87* stala první černou dírou, kterou se podařilo přímo vyfotografovat a v dubnu letošního roku vědci poprvé pořídili snímek výtrysků, které se kolem tohoto kosmického žrouta zformovaly. V září vědci navíc přesně změřili rotaci M87* – poté, co si všimli, že se „zvláštně kýve“ kolem své osy.
Výtrysk energie jako světelný meč ze Star Wars
„Tyto energetické výtrysky jsou v podstatě jako světelné meče rytířů Jedi, které se mohou protáhnout na vzdálenost deseti Mléčných drah,“ uvedl v prohlášení profesor z Vanderbiltovy univerzity Alexandru Lupsasca.
Jeho tým zjistil, že rotaci M87* zpomaluje odpor magnetických polí, které jsou generovány akrečním diskem – vířícími prstenci přehřátého plazmatu, které obklopují horizont událostí – a protínají černou díru. Jak se rotace černé díry zpomaluje, přebytečná energie se uvolňuje do monstrózních výtrysků mířících do vesmíru.
Něco takového bylo předpovězeno již dříve, ale teprve až nyní výzkumníci přesně zmapovali, jak se tyto proudy energie stáčejí dohromady, a to pomocí nových počítačových modelů založených na datech získaných z teleskopu Event Horizon Telescope.
Z nového výzkumu také vyplývá, že ne každá černá díra může tímto způsobem uvolňovat energii. Směr magnetického pole určuje, kterým směrem energie směřuje. Pokud by se pole obklopující černou díru spirálovitě stáčela opačným směrem, pak by energie byla poslána zpět k horizontu událostí a znovu pohlcena.
V závěru článku vědci nicméně připouští, že zatím není možné vyloučit ani jiný původ obrovských výtrysků. Jejich vznik tak svým způsobem stále zůstává záhadou.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, The Astrophysical Journal
Černou díru se zatím nikdy nepovedlo vyfotografovat… pouze její okolí, tedy “Horizont událostí”. Černá díra pohlcuje vše, tedy i světlo.