- Do Měsíce narazila část „mrtvé“ rakety
- Její součástí byl neznámý objekt
- Čína vše vehementně popírá
V loňském roce narazil do odvrácené strany Měsíce kus vesmírného odpadu vyrobený lidmi a vědci byli zpočátku v rozpacích. Nový výzkum však dokazuje, že se s největší pravděpodobností skutečně jednalo o čínskou nosnou raketu a k ní připojený neznámý objekt.
Nepřehlédněte: „Zázračný materiál“ pomohl stanovit nový světový rekord v účinnosti solárních panelů
Do Měsíce zřejmě narazila část čínské rakety
Objekt WE0913A, který loni v březnu narazil do měsíčního povrchu, po sobě zanechal neobvykle tvarovaný dvojitý kráter. Ačkoli se původně předpokládalo, že se jednalo o část rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX, pozdější výzkum naznačil, že šlo o urychlovač čínské rakety Dlouhý pochod 3C z mise Čchang´e 5-T1. Čína však jakoukoli vinu popřela.
Nyní vědci z Arizonské univerzity, Kalifornského technologického institutu, Projektu Pluto a Planetárního vědeckého institutu oznámili, že se jim lunární záhadu konečně podařilo objasnit. Aby případ vyřešili, prošli trajektorii objektu v datech z pozemních observatoří, až dospěli k závěru, že se opravdu jednalo o zbytek nosné rakety z mise Čchang´e 5-T1. Kromě toho našli důkazy o tom, že opuštěný raketový stupeň pravděpodobně nesl „tajný náklad“.
Tým toto tvrzení podložil dvěma důkazy. Zaprvé se zdálo, že objekt před nárazem do měsíčního povrchu nekolísal, ale otáčel se v poměrně organizovaném valivém pádu. To podle expertů ukazuje, že raketový stupeň byl vyvážen značně velkou protiváhou ke dvěma motorům, z nichž každý váží 544 kilogramů.
„Něco, co se ve vesmíru nachází tak dlouho, je vystaveno silám zemské a měsíční gravitace a slunečnímu světlu. Takže jsme očekávali, že bude trochu rotovat, zejména když uvážíte, že tělo rakety je velká prázdná skořápka s těžkými motory na jedné straně. Ale tohle se převracelo zcela jinak, a to velmi stabilním způsobem,“ uvedl Tanner Campbell, autor studie a doktorand na katedře leteckého a strojního inženýrství Arizonské univerzity.
Čína vše popírá
„Víme, že nosná raketa měla na svém horním konci připevněnou desku s přístroji, ale ty váží asi jen 27 kilogramů. Provedli jsme počítačovou analýzu vyvážení točivého momentu, která ukázala, že tato hmotnost by posunula těžiště rakety jen o několik centimetrů – to zdaleka nestačí ke stabilní rotaci. To nás vede k myšlence, že na přední části rakety muselo být namontováno ještě něco dalšího,“ dodal.
Vědce zaujaly také podivné překrývající se krátery, jeden o průměru asi 18 metrů a druhý o průměru 16 metrů. „Je to poprvé, co vidíme dvojitý kráter,“ vysvětlili. Pokud jde o to, co bylo oním utajovaným nákladem, Campbell a jeho tým si netroufají odpovědět. „Samozřejmě netušíme, co to mohlo být. Možná nějaká dodatečná podpůrná konstrukce, nebo něco jiného. „Pravděpodobně se to nikdy nedozvíme,“ uzavřel.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: IFLScience, Planetary Science Journal, arizona.edu