oko, robot

První lidé budou nesmrtelní už za pár let, tvrdí slavný americký vědec. Skoro nikdy se nemýlí

  • Předpovědi vědce Raye Kurzweila se plní na 86 %
  • První nesmrtelní lidé podle něj přijdou už za sedm let

Počítačový vědec a futurista, který se prakticky nikdy nemýlil, prozradil, kdy lidstvo dosáhne nesmrtelnosti a singularity. Pokud jsou jeho předpovědi správné, dočkat bychom se měli už za sedm let. Předvídat budoucnost je velmi těžké, ale Ray Kurzweil říká, že už brzy se dožijeme obrovských, dnes jen těžko představitelných změn.


Nepřehlédněte: Podrobněji vrak Titanicu lidstvo nikdy nevidělo. Jako kdyby se odčerpala voda, říkají nadšení výzkumníci


Nesmrtelnost a singularita na dosah?

Ray Kurzweil je počítačový odborník a futurista, který vystudoval Massachusettský technologický institut (MIT). V roce 1990 správně předpověděl, že počítač do roku 2000 porazí lidského mistra světa v šachu, nástup přenosných počítačů a chytrých telefonů nebo přechod na bezdrátové technologie.

V roce 2010 dokonce revidoval své vlastní předpovědi z doby před dvaceti lety, aby zjistil, jak se mu dařilo. Výsledek? 115 prognóz se ukázalo jako zcela správných, zatímco dalších 12 bylo správných částečně a pouze 3 byly zcela chybné.

Vizionář, který pracoval v Googlu, nedávno prozradil, že v roce 2030 dosáhne lidstvo nesmrtelnosti a umělá inteligence singularity. „Rok 2029 je konzistentní datum, které jsem předpověděl, kdy umělá inteligence projde platným Turingovým testem,“ řekl Kurzweil časopisu Futurism s odkazem na experimenty, které vyzývají počítače, aby myslely jako my a dosáhly tak lidské úrovně inteligence.

Umělá inteligence
Zdroj: 0fjd125gk87 / Pixabay

Lidská těla budou opravovat roboti, říká vědec

Pokud jde o nesmrtelnost, Kurzweil věří, že do roku 2030 budeme schopni zásadně prodloužit lidský život. Podle jeho slov budou naším krevním řečištěm proudit nanoboti, kteří budou provádět opravy a propojovat naše mozky s cloudem. Až se tak stane, budeme moci posílat videa nebo e-maily přímo z mozku a také zálohovat své vzpomínky.

Vývojem miniaturních robotů, kteří bodu schopni opravovat lidská těla se řadu let zabývají mnohé vlády. Například v USA už vynalezli mikroroboty, které jsou po spolknutí schopné detekovat nádor v žaludku. Pozadu však nezůstávají ani čeští vědci, kteří pod vedením Martina Pumera pracují na vývoji umělých mikroskopických „plavců“. Ty si můžete představit jako milimetrové a mikrometrové roboty, od velikosti blechy do velikosti bakterie, kteří jsou konstruovaní v laboratoři.

Teprve čas ukáže, zda má Ray Kurzwiel pravdu. Naštěstí podle jeho předpovědí budeme mít času dost. S nesmrtelností a singularitou to nakonec může být jako s létáním. Po stovky let to byl nedosažitelný sen, abychom ho dnes pokládali za samozřejmost.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: popularmechanicszvut, futurism

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Na toto téma se v jedné ze svých knih vyjadřuje i Yuval Noah Harari. ten ale píše o bezsmrrtnosti a to je podstatný rozdíl.

  2. Já bych spíš věřil Karlu Čapkovi a jeho Věci Makropulos. Osobně bych nechtěl být nesmrtelný, ještě jsem si pořádně neužil důchodu, ale kolikrát už mám celého života po krk.

  3. Dobré téma 👌, dobrý článek 👌, a dobrý web – kde při čtení nevyskakuje 10 reklam přes celý mobil jako u věčný webů 👌👌🏼👌🏾..

  4. Je hezké,dozít se vysokého veku,pokud je clovek zdravý.Jaký smysl má ale prezívání,spojené s utrpením a bolestí?

  5. Nesmrtelnost mě neláká, spíš bych bral vydržet v dobré, mladistvé kondici do konce.

  6. Škoda že nesmrtelní se budou chtít stát největší hajzlíci. Já bych do toho nešťoural.

Comments are closed.