- Test planetární obrany
- Sonda NASA zasáhla asteroid
Nedochází k tomu často, ale občas se to stává. Amatérský astronom sestavil na základě zveřejněných nezpracovaných snímků sérii stabilizovaných videí nárazu kosmické sondy DART do asteroidu Dimorphos a poskytl tak lidstvu nový pohled na tuto neuvěřitelnou událost.
Nepřehlédněte: Infinix opět boduje! Do Česka přivezl nadupaný smartphone jen za 8 tisíc
NASA úspěšně vychýlila dráhu planetky
Cílem mise DART bylo připravit se na odvrácení možné civilizační hrozby, kterou by mohla představovat podobná planetka mířící k planetě Zemi. Dimorphos kolem svého měsíčku před nárazem sondy o rychlosti přes 22 500 kilometrů v hodině obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Vědci díky pozorování teleskopy a následné analýze dat zjistili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší.
K nárazu sondy došlo v září loňského roku a jednalo se o velkolepou záležitost, při níž z Dimorphosu vylétly chuchvalce prachu a kamení, když DART narazil do jeho suťového povrchu.
Vše z bezpečně vzdálenosti pozorovala sonda LICIAcube vybavená kamerami, které pořídily snímky této historické události. Právě tyto nezpracované fotografie z LICIAcube, jež byly veřejnosti zpřístupněny teprve nedávno, zpracoval amatérský astronom Jacint Roger Perez a sestavil z nich několik videí, která nyní zveřejnil na sociální síti X (dříve Twitter).
Na videích jsou vidět obrovská „hadovitá vlákna“ prachu, která vyrazila z povrchu Dimorphosu a jsou mnohem větší, než vědci očekávali. Při nárazu se z malého asteroidu uvolnilo přes milion kilogramů materiálu a vytvořil se ohon, který se ještě několik měsíců poté táhl za planetkou v délce více než 10 000 kilometrů.
#DART Mission#LICIACube – #Luke –
target: #Didymos #DimorphosNASA/ASI/j. Roger pic.twitter.com/S8Jqoqv4d7
— landru79 (@landru79) November 3, 2023
Sonda NASA Dart odklonila asteroid
Jak už jsme uvedli, oběžná doba Dimorphosu se po nárazu zkrátila o 32 minut, což předčilo očekávání NASA. Následně vědci zjistili, že za výraznější změnu dráhy je zodpovědný výron materiálu z Dimorphosu, ke kterému docházelo ještě několik týdnů po nárazu.
Harrison Agrusa, člen týmu DART, si myslí, že materiál vymrštěný nárazem sondy, včetně balvanů o průměru až několika metrů, zůstal na oběžné dráze poblíž Dimorphosu a spadl zpět na jeho povrch, čímž se jeho oběžná dráha ještě více zkrátila. „Myslím, že to je nejpravděpodobnější vysvětlení,“ říká.
Výsledky znamenají nejen to, že lidé mohou úspěšně odklonit dráhu asteroidu vzdáleného miliony kilometrů od Země, ale také to, že při plánování takových misí je třeba brát v úvahu složení asteroidů. Suťovitý balvan lze odklonit úspěšněji než skálu s pevnou strukturou, která nárazem neztratí tolik materiálu.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert