- Průzkumníci objevili vrak lodě naložené pokladem
- Ze dne moře ho chtějí vyzvednout do konce roku 2026
Kolumbie doufá, že se jí podaří urychlit misi na získání tři století starého potopeného pokladu v hodnotě až 20 miliard dolarů, přestože vlastnictví bohatství je v právním vakuu v rámci probíhající soudní bitvy. Upozornil na to server New York Post.
Nepřehlédněte: Nový iPhone 15 explodoval v posteli. Ráno mě probudil zápach hořícího plastu, tvrdí muž
Hledači našli vrak s pokladem
Prezident Kolumbie Gustavo Petro nařídil vládě, aby co nejdříve exhumovala „svatý grál vraků“ – španělskou galeonu San José – ze dna Karibského moře. Vlastnictví obrovského naleziště zlata, stříbra a smaragdů, jejichž hodnota se podle žaloby odhaduje na 4 až 20 miliard dolarů, však obklopuje tajemství. Jádro problému se točí kolem toho, kdo vrak objevil.
Loď s 600 členy posádky na palubě se potopila 8. června 1708 během bitvy proti Britům ve válce o španělské dědictví. Po dlouhá léta zůstávala předmětem legend, protože její přesná poloha nebyla známa.
V roce 1981 však americká společnost Glocca Morra prohlásila, že ztracený poklad objevila a předala souřadnice potopeného vraku Kolumbii s příslibem, že po nalezení dostane polovinu bohatství. O několik let později, v roce 2015, tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos uvedl, že námořnictvo země našlo vrak San José na jiném místě mořského dna.
U koho skončí zlato, stříbro a smaragdy?
Problém spočívá v tom, že Kolumbie nikdy nezveřejnila souřadnice místa posledního odpočinku lodi, ale společnost Glocca Morra – nyní pod názvem Sea Search Armada – se domnívá, že v roce 2015 našla část téhož pole trosek, které poprvé objevila před 34 lety.
Americká společnost proto žaluje kolumbijskou vládu o polovinu pokladu, tedy podle svého odhadu asi o 10 miliard dolarů, a to na základě dohody o podpoře obchodu mezi USA a Kolumbií.
Jak soudní spor dopadne, lze jen těžko odhadovat. Co je naopak jisté, tak to, že loď s 62 děly, třemi stěžni a neuvěřitelným bohatstvím chtějí Kolumbijci dostat na souš ještě před koncem roku 2026.
Zdroj náhledové fotografie: deeznutz1 / Pixabay, zdroj: New York Post
Vůbec nejdražší potopenou lodí je údajně záměrně potopená galeona plná platiny někde v zálivu La Plata. Už před desítkami let se psalo o desítkach miliard dolarů. Platina byla totiž tehdy považována za nežádoucí kvůli její vysoké hustotě a možnost podvodného vydávání za zlato…
Na dně mořského dna? Co to je za blábol?