- Říká se, že krása je pomíjivá
- Vědci upozorňují, že to platí také o planetách
Už je tomu tak, Saturn ztrácí své prstence. A to rychle! Dokonce mnohem rychleji, než si vědci původně mysleli. Právě teď dopadá na Saturn 10 000 kilogramů „prachového deště“ za sekundu. Dost rychle na to, aby se za půl hodiny naplnil bazén olympijských rozměrů, píše server Space.
Nepřehlédněte: Jak nedat internetovým podvodníkům šanci? Do hesla přidejte smajlík, radí experti
Saturn ztrácí své prstence
Saturnovy ikonické prstence, o kterých se děti učí již na základních školách, se skládají hlavně z ledových částic o velikostech v rozmezí od mikroskopického prachu až po několikametrové „balvany“.
Na prstencové částice však působí hned několik sil: gravitační síla Saturnu je chce přitáhnout směrem k planetě, zatímco jejich orbitální rychlost se je snaží vymrštit do vesmíru. „Při těchto srážkách se ledové částice vypařují a vytvářejí nabité molekuly vody, které interagují se Saturnovým magnetickým polem; nakonec padají směrem k planetě, kde shoří v atmosféře,“ říkají vědci.
Nikdo si není zcela jistý, jak jsou prstence staré, ačkoli studie naznačuje, že z vesmírného hlediska jsou to teprve děti, které se mohly zformovat před pouhými 400 miliony let, což je méně než desetina stáří Saturnu.
Víme, že jsou dost velké, dohromady průměr 280 000 kilometrů, ale jsou tenké jen několik desítek metrů. Dle vědců zmizí dvakrát – definitivně zhruba za 100 milionů let, díky optickému klamu pak už za pouhé dva roky.
Zmizí už za dva roky
V tuto chvíli není problém, abychom prstence viděli, protože Saturn není se Zemí v dokonalé přímce – je nakloněn pod úhlem asi 9 stupňů. Příští rok se tento úhel zmenší na 3,7 stupně.
V roce 2025 však bude Saturn se Zemí v přímce a jeho nádherné prstence budou příliš tenké na to, abychom je mohli spatřit. Je to jako snažit se vidět list papíru z boku, píše britský server Mirror. Naštěstí tento jev nebude trvat dlouho, protože planeta se v rámci svého 29,5letého cyklu stále odklání od Země a pomalu odhaluje spodní stranu prstenců, dokud v roce 2032 nedosáhne maximálního náklonu.
Když se nad tím zamyslíme, máme velké štěstí, že žijeme v době, kdy tyto nádherné prstence můžeme pozorovat. Vlastně máme obrovské štěstí, protože jejich studium přivedlo lidstvo k mnoha fantastickým objevům.
Zdroj náhledové fotografie: flflflflfl / Pixabay, zdroj: Space, Mirror