Titan, NASA

Titan jako druhá Země? NASA testuje robotickou „vážku“ na jaderný pohon, která bude létat nad řekami z metanu

  • NASA připravuje misi k Titanu
  • Nad povrchem planety bude létat dron Dragonfly
  • Když vše klapne, sonda opustí naši planetu v roce 2027

Titan je jediným tělesem ve vesmíru, na jehož povrchu byla ověřena přítomnost stále kapalných struktur. Místo vody však z oblaků prší metan a etan. Je to svět, který vědce neuvěřitelně fascinuje, proto k němu NASA vyšle speciální vícerotorové plavidlo Dragonfly.


Nepřehlédněte: Šíří se zavirované aplikace pro telefony s Androidem. Nestáhli jste si je?


NASA zajímá Titan

Lidstvo se chystá na Titan, ale ještě než k historické misi Dragonfly dojde, musí se NASA ujistit, že vše půjde podle plánu a stroj nezaskočí nehostinné podmínky na vzdálené planetě. V současné době proto probíhá intenzivní testování dronu s jaderným pohonem o velikosti malého automobilu, který bude hledat na Saturnově měsíci potenciální život.

Titan je nejvzdálenějším vesmírným tělesem, na kterém kdy přistála lidmi vyrobená kosmická sonda. Šlo o evropský modul Huygens, na jehož misi za několik let naváže vícevrtulový dron Dragonfly. Jeho úkolem bude po dobu nejméně dva roky provádět letecký průzkum Titanu, prokládaný řadou mezipřistání, během nichž bude analyzovat organické chemické sloučeniny a jiné materiály.

V řekách, potocích a jezerech na Titanu přitom na rozdíl od Země neteče voda, ale většinou kapalný metan a etan, a to kvůli velmi nízkým teplotám na povrchu tělesa. Sonda bude prolétávat atmosférou bohatou na dusík pomocí čtyř dvoukoaxiálních rotorů. Aby se tým mise ujistil, že rotory v takových podmínkách obstojí, provedl řadu testů v Langley Research Center NASA v Hamptonu ve Virginii.

Zatím proběhly čtyři testy: Dva v podzvukovém tunelu a dva v transsonickém dynamickém tunelu (TDT), uvedl v prohlášení NASA Ken Hibbard, systémový inženýr mise Dragonfly v Laboratoři aplikované fyziky Johnse Hopkinse (APL).

Podzvukový tunel slouží k ověření modelů dynamiky kapalin vyvinutých vědci mise, zatímco TDT s proměnlivou hustotou těžkých plynů slouží k ověření počítačových modelů v simulovaných atmosférických podmínkách, s nimiž se Dragonfly na Titanu setká.

K planetě poletí speciální dron

„Testovali jsme podmínky v celém předpokládaném rozsahu letu při různých rychlostech větru, rychlostech rotoru a úhlech letu, abychom posoudili aerodynamické vlastnosti sondy.“ „Celkem jsme provedli více než 700 zkoušek, které zahrnovaly přes 4 000 jednotlivých datových bodů. Všechny cíle testu byly úspěšně splněny,“ píše NASA.

Dragonfly bude první vícerotorový dron odlišný od jednoduché helikoptéry, vypuštěný do atmosféry jiného světa. Nízká gravitace (asi jedna sedmina zemské) a hustá atmosféra (až čtyřikrát hustší než zemská) z Titanu dělá ideální místo pro letecký průzkum.

Sonda nesoucí tento speciální robotický dron odstartuje k Saturnu ze Země v roce 2027. Dalších sedm let potrvá let sondy k obří planetě Saturn a k jejímu měsíci Titanu. Konstruktéři počítají s tím, že v atmosféře Titanu se dron bude pohybovat maximální rychlostí 36 kilometrů za hodinu a během dvou let urazí zhruba 180 kilometrů.

Vzhledem k tomu, že Titan je v mnoha ohledech srovnatelný s ranou Zemí, vědci doufají, že se dozvědí více o naší planetě i Saturnově měsíci. Očekávají, že naše znalosti o Titanu se po výsadku vrtulníčku Dragonfly značně rozrostou, podobně jako se tak stalo ve chvíli, kdy NASA na povrch Marsu dopravila rover Curiosity.

Zdroj náhledové fotografie: interozitor / Pixabay, zdroj: The Space, NASA

Total
0
Shares