- Sonda americké agentury NASA překonala světový rekord
- Žádný jiný lidmi vyrobený objekt takové rychlosti ještě nedosáhnul
Dne 27. září dosáhla sonda amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) jménem Parker Solar Probe rekordní rychlosti 635 266 kilometrů za hodinu, píše server Live Science. Žádný jiný lidmi vyrobený objekt takové rychlosti ještě nikdy nedosáhnul.
Nepřehlédněte: Toto jsou nejprodávanější telefony světa. Nepřekvapivě vyhrál iPhone
Sonda Parker Solar Probe se dotkla Slunce
Vědci NASA od sondy Parker Solar Probe očekávají odpověď na otázku, proč je povrch Slunce s teplotou okolo 5500 stupňů Celsia výrazně chladnější než koróna, který má místy teplotu šest milionů stupňů. Existuje několik teorií, žádná ale plně neobjasňuje extrémní rozdíly teplot.
Mise za 1,6 miliardy dolarů má dále za cíl zlepšit prognózy hlavních událostí počasí, které mají dopad na život na Zemi i astronauty. NASA detailně zkoumá sluneční aktivitu, zejména způsoby urychlování proudu částic, takzvaných solárních větrů. Mise je naplánována do roku 2025.
Má objasnit extrémní počasí
Během nedávného přiblížení ke Slunci sonda stanovila hned dva nové světové rekordy: Vesmírem letěla rychlostí 635 266 kilometrů za hodinu a k žhavé hvězdě se přiblížila na pouhých 7,26 milionu kilometrů – dostala se tedy blíže, než kdykoli předtím obíhala jakákoli sonda, uvádí NASA.
Parker Solar Probe při své cestě ke Slunci využívá opakovaně gravitace planety Venuše a má naplánován ještě jeden průlet; podle předpovědí se koncem příštího roku přiblíží ke Slunci na vzdálenost pouhých 6,16 milionu kilometrů. Při svém posledním průletu družice pravděpodobně dosáhne ještě vyšší rychlosti než posledně, čímž si upevní pozici nejrychlejšího lidmi vyrobeného objektu v historii.
Sonda se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral v srpnu 2018. O projektu se poprvé uvažovalo dokonce již roku 1958, v roce založení NASA. Jde tak o nejstarší projekt americké vesmírné agentury. Zahájení mise však desítky let bránilo intenzivní sluneční záření.
Parker Solar Probe, pojmenovaná po slavném astrofyzikovi Eugenovi Parkerovi, váží zhruba 7 000 kilogramů a je chráněná téměř dvanáct centimetrů tlustým karbonovým obalem, aby odolala vysokému žáru a radiaci.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, NASA
To je zase nesmysl.
Jak byla ta rychlost měřena? Přesněji ve vztahu k čemu?