Hvězda, planeta

Senzační! říkají nadšení vědci NASA. Webbův teleskop u planet podobných Zemi pozoroval sluneční erupce

  • Slibné extrasolární planety jsou velikostí srovnatelné se Zemí
  • Vůbec poprvé se v jejich blízkosti podařilo pozorovat erupce

Lidstvo vůbec poprvé zaznamenalo v cizím hvězdném systému jev, který pravidelně pozorujeme v naší sluneční soustavě, píše server Interesting Engineering. Vesmírné observatoři Jamese Webba (JWST) se podařilo zachytit erupce v systému TRAPPIST-1, kterému vědci přezdívají zlatý důl, protože ukrývá sedm planet, které jsou svou velikostí podobné Zemi.


Nepřehlédněte: Vědci chtějí pomocí obří lupy vytvořit chodníky a silnice na Měsíci


Astronomové NASA objevili planety podobné Zemi

Sedm planet v soustavě kolem hvězdy s označením TRAPPIST-1 je kamenných a na některých z nich je možná více vody v kapalném stavu než na Zemi. K takovému závěru dospěl v minulosti tým vědců na základě dlouhodobého sledování tohoto systému.

Systém nazvaný podle teleskopu The Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope (TRAPPIST) v Chile vědci objevili v roce 2016, když kolem tamní hvězdy identifikovali tři planety v potenciálně obyvatelné zóně. O rok později se zjistilo, že kolem TRAPPIST-1, nacházející se přibližně 40 světelných let od Slunce, obíhá planet sedm.

Tato soustava se nachází v souhvězdí Vodnáře a jeho mateřskou hvězdou je mimořádně chladný červený trpaslík. TRAPPIST-1 je drobnou hvězdou, má asi jen osm procent hmotnosti Slunce. Nejméně šest z objevených planet je podle vědců velikostí i teplotami na povrchu srovnatelných se Zemí.

Ve snaze nalézt mimozemský život nebo alespoň podmínky vhodné pro jeho existenci astronomové tuto soustavu nepřetržitě zkoumají a snaží se najít světy, které by mohly být potenciálně obyvatelné. Naposledy pomocí Webbova teleskopu identifikovali sluneční erupce, které v systému TRAPPIST-1 ještě nikdy nebyly pozorovány.

Wolf 1069 b, NASA
Zdroj: NASA

Systém TRAPPIST-1 leží 40 světelných let od Slunce

„Přestože je tato hvězda o něco větší než Jupiter, mnohokrát denně vypouští mohutné erupce, které se táhnou až do vesmíru,“ uvádí vědci. Pro srovnání, naše Slunce produkuje erupce této velikosti pouze jednou za měsíc.

Aby celý proces výzkumníci lépe pochopili a zdokumentovali, vytvořili algoritmus k odfiltrování světla uvolněného erupcemi od běžného záření hvězdy. Ve své práci zdůrazňují, že vyhodnocování erupcí může mít zásadní význam při studiu atmosfér vnějších světů, jako je ten v systému TRAPPIST-1.

Lidstvo dosud objevilo a potvrdilo více než 5 500 exoplanet (extrasolární planety, světy mimo sluneční soustavu) a vědci v průběhu let zjistili, že se u nich objevují určité zákonitosti. Některé vlastnosti exoplanet, jako je poloměr nebo vzdálenost od jejich hvězdy, jsou poměrně časté; některé jsou však mnohem vzácnější. Zjistit, proč jsme našli mnoho a mnoho některých typů světů a tak málo jiných, by mohlo být vodítkem k tomu, jak planetární systémy vznikají a vyvíjejí se.

Podle NASA mezi exoplanety patří malé kamenné světy, jako je Země i „superzemě“, které jsou větší než ta naše. Existují také plynní obři několikrát větší než Jupiter a „minineptuny“. Některé z těchto planet obíhají kolem dvou hvězd najednou a jiné tvrdošíjně obíhají kolem zhroucených zbytků mrtvých hvězd.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, colorado.edu

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Nebylo by lepší, kdybyste místo rozsáhlých nekonkrétních a zamlžovaných vysvětlovánání rovnou přiznali, že se jasně ukazuje, že naše Sluneční soustava a Země jsou jedinečné a že ani jedna z těch 5500 objevených exoplanet se nepřibližuje svými vlastnostmi Zemi?

  2. Já jsem napsal komentář k vyším výplodům. Vy jste ho neuveřejnili. Tak se chovají lidé, kteří se považují za vědce.? Proč tedy neargumentujete! Příště vaše články obejdu oklikou, a váš přístup “FONETECH” budu v mých diskuzních příspěvcích zde na SEZNAMU zdůrozaňovat.

Comments are closed.