- Jsme blíže k nalezení neomezeného zdroje energie?
- Výzkumníci zkoumají molekulu známou jako azulen
Vědcům se možná podařil zásadní průlom. Podle nové studie se zabývají molekulou známou jako azulen, která vyzařuje modré světlo a zřejmě porušuje základní pravidla fotochemie.
Nepřehlédněte: Byznys s Ruskem nevadí? Samsung v zemi okupantů prodává mobily, které nejsou ani v Česku
Lidstvo hledá neomezený zdroj energie
Experti doufají, že pochopení toho, jak azulen přeměňuje energii prostřednictvím fluorescence, nám snad jednou umožní pochopit, jak účinněji přeměňovat fotony ze Slunce na využitelnou elektřinu.
Tato myšlenka je součástí širšího výzkumu, ve kterém se vědci snaží zlepšit účinnost solárních článků. První solární článek z roku 1883 dokázal přeměnit méně než jedno procento fotonů ze Slunce na využitelnou elektřinu.
A i když výzkumníci zatím ještě nedosáhli stanovených cílů, již vznikly solární články, které dokáží přeměnit téměř 50 procent fotonů ze Slunce na elektřinu, a dokonce i solární panely, které vyrábějí elektřinu ve tmě. Klíčem k urychlení dalšího vývoje může být azulen.
Molekula, která porušuje pravidla?
Vědci se totiž domnívají, že chování azulenu je v rozporu s fotochemickým principem, který známe jako Kashovo pravidlo a které vysvětluje, jak molekuly vyzařují světlo, když jsou v různých stavech.
Na rozdíl od jiných molekul se zdá, že se azulen neřídí Kashovým pravidlem. „To je založeno na aromaticitě a antiaromaticitě této molekuly v různých excitovaných stavech,“ říká hlavní autor studie Tomáš Slanina v tiskovém prohlášení.
„Aromatičnost lze považovat za jakousi vnitřní stabilizaci této molekuly. Když je molekula aromatická, je šťastná, je stabilní. Když je antiaromatická, snaží se ze všech sil z tohoto stavu nějak uniknout,“ dodává.
Azulen je stabilní ve svém základním stavu, ale nestabilní (antiaromatický) ve svém prvním excitovaném stavu. Je to zajímavý objev, který by mohl vědcům pomoci učinit zásadní průlom v nalezení zdroje neomezené energie.
Zdroj náhledové fotografie: Pexels / Pixabay, zdroj: BGR, Journal of the American Chemical Society
Zcela zjevně jde o molekulu azulen nikoliv foton azulen jak uvedeno v podtitulku článku. S pozdravem
Bohatí masám neuvolní tuto technologii aby mohli ještě více zbohatnout.
Jasně, Ilumináti Soroš a černej papež to masám dozajista zablokují a krom toho nás všechny očipují 😀
Nevím co vyrobí, ale voní nebo nevoní….
Pokud je někdo schopen za střizliva napsat: “solární panely, které vyrábějí elektřinu ve tmě” , měl by se jít neprodleně nechat odborně vyšetřit 🙂
Zcela jistě nebudme najivní. Nemysleme si že někdo umožní veřejně aby bylo možné využívat neomezené zdroje energie. O těchto zdrojích se ví už dávno i principech jejich fungování. Proč se tedy nevyužívají jako je např motor na H2o s předgenerátorem vodíku. Někomu se to nehodí jistě nemusím jmenovat komu.
→Aram: koukám, že blbci jsou úplně všude 🙂 No nic, musíte to se sebou dál táhnout sám.
Tak už použití slova “najivní” zcela jasně vyjadřuje vaší erudovanost v jakýchkoliv otázkách vědy. VŠŽ, předpokládám:-)