- Vědci zachytili vzkaz z vesmíru
- Signál přichází z cizí galaxie
Astronomové si několik měsíců lámali hlavu nad původem záhadného signálu přicházejícího k Zemi. Nyní zjistili, že k nám putuje z galaxie vzdálené téměř 9 miliard světelných let. Matoucí bylo, na jaké frekvenci je signál vysílán.
Nepřehlédněte: Podle vědců za Neptunem existuje svět podobný Zemi. Je tak daleko, že k němu nedohlédneme
Odkud signál pochází?
Vědci zachytili zvláštní druh rádiového signálu z galaxie, která je od Země vzdálená téměř 9 miliard světelných let. Zprávu pomohl lokalizovat radioteleskop Giant Metrewave v indickém městě Pune, který se skládá ze soustavy 30 parabolických antén, z nichž každá má průměr přibližně 45 metrů, píše server Science and Universe.
Zvláštností nově zachyceného rádiového signálu je to, že je vysílán na specifické vlnové délce známé jako čára 21 cm. V astronomii je čára 21 cm, známá také jako čára vodíku, spektrální čára elektromagnetického záření o frekvenci 1420 MHz. Rádiové teleskopy naladěné na tuto vlnovou délku mapují neutrální vodík (H I) po celé obloze.
Další jedinečnost nově objeveného rádiového signálu spočívá v tom, že vznikl v době, kdy byla galaxie Mléčná dráha, jejímž členem je i Země, stará jen 4,9 miliardy let. Dnes vědci stáří naší domovské galaxie odhadují na 13,8 miliardy let. „Je to ekvivalent pohledu zpět v čase o 8,9 miliardy let,“ říká kosmolog Arnab Chakraborty.
Gravitační čočkování
Slabý signál byl zaznamenán z rekordní vzdálenosti díky pomoci takzvaného gravitačního čočkování. Tento jev popsal už ve 30. letech Albert Einstein.
Na tak ohromnou vzdálenost, odkud signály galaxie vysílají, žádný radioteleskop nevidí ani neslyší. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postavíte těleso s ohromnou gravitační silou, samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa a zesilovač.
Signál bohužel lidstvu neposlali mimozemšťané. Jeho původcem je galaxie SDSSJ0826+5630, která hostí hvězdy, které jsou dvakrát hmotnější než ty, které zatím známe.
Výzkumníci doufají, že jejich výsledky by mohly vést k novým způsobům výzkumu podobných galaxií se současnými nízkofrekvenčními radioteleskopy – a tím i k odhalení dalších tajemství vývoje vesmíru.
Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Metro, Science and Universe