- Sen o ruské počítačové nezávislosti na „prohnilém západě“ se rozplynul
- Výrobce procesorů Baikal zbankrotoval
Rusko v rámci loňského ambiciózního plánu oznámilo, že chce dosáhnout technologické nezávislosti. Týkalo se to zejména zahraničních procesorů od Intelu a AMD, které měly nahradit čipy domácí výroby Baikal. Vše je ale jinak. Firma bankrotuje a ruský sen, že země dožene technologicky vyspělý západ, se rozplynul jako pára nad hrncem.
Nepřehlédněte: Studenti vyrobili elektromobil s rekordním dojezdem a zapsali se do Guinessovy knihy rekordů
Rusko čeká technologický pravěk
Technologický plán Ruska, o kterém jsme psali zde, zahrnuje obrovské investice ve výši přibližně 39 miliard dolarů a jedním z pilířů ruské technologické soběstačnosti měl představovat podnik T-Platforms a jeho polovodičová divize Baikal. K ničemu takovému ale nedojde.
Podle nejnovějších zpráv z ruských médií je firma Baikal Electronics, která produkuje stejnojmenné procesory, na pokraji bankrotu a chystá se vydražit svá aktiva. V současné době nabízí případným zájemcům aktiva duševního vlastnictví v hodnotě pěti milionů amerických dolarů.
Již dříve přitom ředitel společnost Vsevolod Opanasenko oznámil osobní bankrot, který přišel krátce poté, co mu hrozilo deset let za mřížemi za zpronevěru.
Společnost Baikal se pokoušela integrovat své procesory do notebooků, ale přenosné počítače se na trhu vůbec neprosadily, a to z především kvůli nadměrnému zahřívání a slabému výkonu.
Nedávný srovnávací test procesoru Baikal-S ukázal, že čip nedokázal porazit produkty uvedené na trh společnostmi Intel a AMD již v roce 2019, což naznačuje, že technologické možnosti Baikal Electronics byly poněkud omezené.
Protože je Rusko sankcionováno velkou částí západního světa kvůli válce na Ukrajině a nemůže moderní čipy získávat od obvyklých dodavatelů, ocitá se nyní v kritické situaci, kdy reálně hrozí, že v budoucnu bude mít obrovské problémy se servisem a upgradem své výpočetní techniky. Právě na té dnes stojí celá ekonomickou infrastruktura země, včetně vládních systémů. Pokud se nestane zázrak, v budoucnu se zřejmě rozpadne jako domeček z karet.
Ukrást a okopírovat
Rusko bylo historicky vždy úspěšné v oblasti vývoje softwaru, ale neúspěšné při návrhu a výrobě vlastních čipů. I když existují plány na výchovu místních talentů a vývoj polovodičů na domácím trhu, jednou z věcí, které země chce udělat, je zavést program reverzního inženýrství „zahraničních řešení“ k převedení jejich výroby do Ruska. Rusové tak plánují dělat přesně to, co Čína, tedy krást bez uzardění know-how západních zemí.
Zdroj náhledové fotografie: Niek Doup / Unsplash, zdroj: inskchip, cnews.ru
No a? Rusák si je doveze z Číny.
Vážně? Úryvek z článku vydaném v květnu rou 2023, cituji: “Komunistická Čína řeší ožehavý problém. Chce a nařídila se odstřihnout od západních svobodných a demokratických technologií, z kterých ale doposud velice profitovala. Jenže zjišťuje, že to není tak jednoduché. Skutečné čínské čipy stojí jemně řečeno za houby, zdaleka nedosahují použitelnosti, kvalit, vlastností natož výkonu ani několik generací starých západních řešení. Navíc Čína ke svému zděšení zjistila, že vlastně neumí moderní čipy ani vyrábět. Přes obrovské investice a velké továrny v posledních letech, se nedaří Číně přijít s lepším než ekvivalentem 22nm, přinejlepším 14nm procesu, a ani ten v jejím podání zdaleka nedosahuje kvalit a použitelnosti „západní předlohy“. Čína nedokáže navrhovat ani vyrábět nezbytná výrobní zařízení pro moderní výrobní procesy. Nedaří se jí je ani ukrást a přístup k těm nejmodernějším má zcela blokována a znemožněn. Čína také nedisponuje potřebnou vědeckou základnou k tomu, tohle technicky vyřešit. A tak některé projekty nákladných výrobních kapacit v Číně, po letech nesplněných slibů a nezdarů už zkrachovaly.”
Čína Rusákům nepomůže, sama má v této oblasti významné problémy. Naposledy roku 2020 vydala jedna nejmenovaná čínská firma procesor Zhaoxin, jenže se ukázalo, že nesplnil slibovaná očekávání a navíc jej Čína není schopna uvést do sériové výroby…
Obě totalitní země, jak Čína, tak Rusko jsou na západních čipech ze 100 % závislé (a ne jen na nich) a v blízké budoucnosti se to jen tak nezmění. Rusáci jsou kompletně v háji, ti nejsou schopni vyrobit jakýkoliv produkt s vysokou přidanou hodnotou a Číňanům může vývoj trvat ještě celé roky…
Největší problém Rusáků není to, že by byli jako národ hloupí, jejich největší problém je totalitní, kleptokratický, mafiánský režim, kvůli kterému elita národa ze země utíká, mezi touto elitou jsou pochopitelně i IT specialisté, vývojáři, programátoři, softwaroví inženýři, aj.. Navíc ve společnosti panuje obrovská nedůvěra a taková společnost prostě nikdy prosperovat nemůže. Rusáci skutečně spějí k úpadku a to velmi rychlým tempem a spolupráce s Čínou je nezachrání, protože ta je na západních technologiích rovněž mimořádně závislá. Putin bude nakonec hrobníkem svého zaostalého národa, který se pyšní svou vyspělostí, ale ve 21. století není schopen vyrobit ani chytrý telefon či kvalitní automobil. A bohužel u toho bordelu, který v Rusku zbyl je prakticky vyloučené, že by potom, co spadne na hubu došel k nějakému prozření…