Galaxie, Mléčná dráha

Mléčná dráha je uzavřena v bublině z temné hmoty, zjistila NASA. Vědci netuší, odkud se vzala

  • Výzkumníci americké NASA studují tvar Mléčné dráhy
  • V nové studii říkají, že nás obklopuje halo temné hmoty

Vědci se původně domnívali, že Mléčná dráha je plochý disk, kterému dominují dvě spirální ramena, ale nová měření ukazují, že je po stranách nevysvětlitelně prohnutá.


Nepřehlédněte: Na některých telefonech přestane fungovat WhatsApp. Důvodem je starý systém


Bublina z temné hmoty

Ke zkřivení dochází především na krajích naší galaxie, kde se některé oblasti ohýbají směrem dolů, zatímco jiné se vzpínají vzhůru – Mléčná dráha tak vypadá jako zmačkaný klobouk. Počítačové simulace nyní možná odhalily, proč tomu tak je. Vědci svá zjištění publikovali v časopise Nature Astronomy.

Z článku vyplývá, že je naše galaxie obklopena halo (bublinou) z temné hmoty, které není dokonale rovnoměrné a na Mléčnou dráhu působí nepravidelnou silou.

Temná hmota fascinuje vědce od nepaměti a má to svůj důvod. Tvoří 85 % hmoty vesmíru; protože však přímo neinteraguje se světlem, je zcela neviditelná. Vědci však mohou pozorovat její gravitační účinky na okolí. Temná hmota o sobě dává vědět tím, že urychluje pohyb a deformuje světlo ze vzdálených hvězd a dává tvar galaktickému halo Mléčné dráhy.

Galaktické halo se nachází hned za spirálními rameny Mléčné dráhy. Ve studii experti zkoumali tuto oblast pomocí sondy Gaia Evropské kosmické agentury, která mapuje polohu a pohyb zhruba dvou miliard hvězd v Mléčné dráze.

Získaná data pak využili v počítačovém modelu k vytvoření mladé galaxie podobné Mléčné dráze s halo z temné hmoty nakloněným o 25 stupňů vzhledem k jejímu disku. Po simulaci galaxie po dobu 5 miliard let zjistili, že se dívají na galaxii velmi podobnou té naší.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Vědci provedou další testy

„Výsledky nabízejí důkazy o tom, že naše galaxie je zasazena do nakloněné bubliny z temné hmoty. Vychýlení halo a disku v sobě skrývá vodítka k historii vzniku Mléčné dráhy a představuje další krok v dynamickém modelování galaktického potenciálu,“ uvádí zpráva.

Není však jasné, co přesně mohlo vychýlení temné bubliny způsobit. Hlavním vysvětlením je interakce (srážka), ať už minulá, nebo stále probíhající, Mléčné dráhy s jinou galaxií. Astronom Charlie Conroy nicméně dodává, že žádné z dosud navrhovaných vysvětlení nenabízí jednoznačné důkazy o tom, proč bublina temné hmoty Mléčnou dráhu obklopuje a odkud se vzala.

Zdroj náhledové fotografie: Center for Astrophysics / Harvard & Smithsonian), zdroj: The Space, Science Alert, Nature Astronomy

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Nikdy jsem neslyšel o deformaci světla. Asi se myslí ohyb světla pozorovaný jako tzv. gravitační čočka.
    Složení vesmíru se uvádí 72% temná hmota, 22% temná energie a 4% baryonová hmota, pak je (22/26)*100 = 85% temné hmoty z veškeré hmoty

  2. Jak může temná hmota fascinovat vědce od nepaměti, když to není zase tak dávno co na ní přišli?

    1. Navíc je to jen hypotheza, která má nahradit chybějící článek ve výpočtu. “Sakra, vždyť tam něco musí být a když to bude temné, tak nám to i uvěří…”

  3. O tom, že každou galaxii obklopuje temná hmota jsem četl už před 20 – 30ti léty. Bylo to v době kdy zkoumali pohyb rotace galaxií.

Comments are closed.