- Vědci ve vesmíru nalezli gigantickou strukturu
- Domnívají se, že jde o fragment z dob Velkého třesku
Astronomové spatřili obrovskou prázdnotu, o níž se domnívají, že je baryonovou akustickou oscilací – pozůstatkem z dob, kdy byl vesmír „ohnivou plazmovou polévkou“.
Nepřehlédněte: Webbův teleskop odhalil zdroj uhlíku na Jupiterově měsíci. Je na ledové Europě oceán plný života?
Bublina 10 000krát větší než Mléčná dráha
Vědci pátrající po záhadách vesmíru nalezli tajemnou strukturu o průměru téměř jedné miliardy světelných let, která by mohla být pozůstatkem z dob Velkého třesku.
Objekt, který tvoří skupina galaxií seskupených kolem obrovské kulové prázdnoty vzdálené „pouhých“ 820 milionů světelných let od Mléčné dráhy, byl pojmenován Ho’oleilana, což je název inspirovaný havajským zpěvem o stvoření Kumulipo.
Předpokládá se, že jde o tzv. baryonovou akustickou oscilaci, tlakovou vlnu, která zamrzla v čase od počátku vesmíru a následně se rozpínáním vesmíru roztáhla do galaktických měřítek. Vědci, kteří na tento podivný relikt narazili, publikovali své výsledky 5. září v časopise The Astrophysical Journal.
„Samotná velikost bubliny se vymyká očekávání a mohla by naznačovat, že vesmír se rozpíná rychleji, než jsme si mysleli,“ říká astronom z Havajské univerzity v Manoa Brent Tully.
Rozpíná se vesmír rychleji?
Podle standardního kosmologického modelu se vesmír začal utvářet po Velkém třesku, kdy mladý vesmír představoval vroucí plazmatický vývar částic hmoty a antihmoty, které vznikaly jen proto, aby se při kontaktu vzájemně anihilovaly. Gravitační síla stlačila tyto plazmatické kapsy do sebe, stlačila a zahřála hmotu, až se z plazmatických chuchvalců ven rozlétly zvukové vlny šířící se poloviční rychlostí světla – tzv. baryonové akustické oscilace.
Tyto vlny vytlačovaly hmotu, která ještě nebyla vtažena do středu chuchvalců a později se ochladila. V té chvíli byla většina hmoty vesmíru, pomalu se srážející do hvězd a následně galaxií, rozložena jako řada tenkých vrstev obklopujících bezpočet vesmírných dutin – jako napěněná masa mýdlových bublin v umyvadle.
Obří prázdnotu objevili astronomové náhodou při sestavování katalogu 55 877 galaxií, které zmapovali a odhalili tak zákonitosti jejich rozmístění. Z této mapy vyplynul prstenec široký miliardu světelných let, jehož obvod je posetý galaxiemi a propojený kosmickými vlákny, ale uvnitř je prázdný, kromě nadkupy galaxií zvané Boötes Supercluster v jeho středu.
Protože Hoʻoleilana je větší než většina baryonových akustických oscilací, vědci se domnívají, že by mohla být známkou toho, že se vesmír rozpíná rychleji, než se původně předpokládalo – rychlostí zhruba 76,9 kilometrů za sekundu na megaparsek, oproti standardnímu rozmezí 67 až 74.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Live Science, hawaii.edu
Zrovna včera vyšel na podobné téma článek, který naopak tvrdí, že dochází k prudkému zpomalení vesmíru. Tak jak to tedy je? 🙂
Celý vesmír je pozůstatkem Velkého třesku.
Nebo je to třeba všechno jinak.
omlouvam se ale sem buran bez odbornyho vzdelani.
sem jedinej kterej si absolutne nedokaze predstavit jak TO vypada v realu?
chvily to popisujou jako bublinu
(velky prazdny nic?)
pak jako objekt (mega velkej sutr?)
pak jako tlakovou vlnu zamzlou v case (co prosim?)
kez by to omezenym tupcum jako sem ja moh vysvetlit Morgan Freeman 🤣
Především pokud by to byla pravda, tak je to hodně překvapivé, protože je to v rozporu s dosavadní představou o topologii vesmíru. Kulovitý útvar takové velikosti by naznačoval, že vesmír má svůj střed ve středu té koule a tím pádem uvnitř našeho třírozměrného prostoru. Avšak dosavadní široce uznávaná představa je ta, že vesmír nemá žádný okraj a je tedy trojrozměrným povrchem čtyřrozměrné koule. Je to obdobné tomu, že na povchu koule jako je například naše zeměkoule není její střed. Ten je mimo ten dvojrozměrný povrch.
předpokládáte, že kyblík mýdlových bublin má střed v jedné z bublin, jen proto, že žijete v bublině.
Vesmír vždy byl a bude, velký třesk je pohádka jako ta o stvoření světa Bohem.