Perseverance, Mars

NASA se dme pýchou: Rover Curiosity na Marsu po třech neúspěšných pokusech zdolal strmou horu

  • Vozítko Curiosity to dokázalo
  • Na Marsu zdolalo hřeben Gediz Vallis

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) potvrdil, že se marsovskému vozítku Curiosity podařilo dosáhnout nejistého cíle: hřebenu Gediz Vallis Ridge.


Nepřehlédněte: Zelená kometa Nishimura přežila průlet kolem Slunce. Vrátí se ještě někdy, nebo ji lidstvo vidělo naposledy?


Rover Curiosity

Sonda Curiosity, která zkoumá povrch Marsu, to v poslední době nemá vůbec lehké. Velkým soupeřem vozítka byl dlouhou dobu hřeben Gediz Vallis, kterému se kvůli několika zmařeným pokusům o jeho dosažení přezdívalo „bermudský trojúhelník“, a to podle úseku severního Atlantiku, v němž údajně záhadně mizí lodě, letadla a lidé.

Proč byla mise na Gediz Vallis Ridge pro NASA tak důležitá? Inu, vědci se domnívají, že před třemi miliardami let, kdy byl Mars mnohem vlhčí než dnes, mohutné suťové proudy snášely bahno a balvany po úbočí hory Mount Sharp. Podle NASA se tyto úlomky „rozprostřely do vějíře, který byl později větrem erodován do vysokého hřebene“. 

Jinými slovy, tento hřeben přináší informace o možném dávném životě na Marsu – a co je možná ještě zajímavější, i o nebezpečných sesuvech půdy na rudé planetě.

„Nedokážu si představit být svědkem těchto událostí,“ říká geolog z Kalifornské univerzity v Berkeley William Dietrich. „Obrovské skály se utrhly z hory vysoko nad námi, řítily se dolů a rozprostřely se do vějíře pod námi. Výsledky této mise nás posunou k lepšímu vysvětlení takových událostí nejen na Marsu, ale dokonce i na Zemi, kde jsou přirozeným nebezpečím.“

NASA na Marsu hledá známky života

Hřebenu rover dosáhl 14. srpna, tedy v 3 923. marťanský den (sol) mise. Po zaparkování na místě pořídila kamera Curiosity Mastcam 136 jednotlivých snímků, které byly následně spojeny do 360stupňového panoramatu, které bylo pro vizuální účely barevně upraveno.

Sonda se ke hřebenu pokusila v minulosti dostat již třikrát, ale vždy neúspěšně: Poprvé v roce 2020 při svém prvním obtížném výstupu na Greenheugh Pediment, poté loni při pokusu, který zablokovaly zrádné hřebeny „aligátořího hřbetu“, a naposledy při výstupu z údolí Marker Band.

Rover shání na rudé planetě data od roku 2012, kdy tam zdárně přistál. Cílem jeho mise je zjistit, jestli na Marsu někdy existovaly formy života a zda by i v současnosti mohl hostit mikrobiální život.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, NASAThe Space

Total
0
Shares